Jeśli Peugeot grałem kilka lat temu, patrząc na twój I-Cockpit nowych wrażeń dla dotyku i wzroku, teraz przyszła kolej na rozprawie. Peugeot Fractal Jest to samochód koncepcji gościnnie niezwykły leczenie dźwięku. 9.1.2 wykorzystuje system akustyczny, który umożliwia subwoofer kierowcy doświadczyć czystych wrażeń jazdy wibracji w organizmie, przesyłane drogą powietrzną, a nie stałym podłożu, aby dotrzeć do ucha wewnętrznego sterownika. Oznacza to, że policja nie będzie miała do przyjmowania skarg spowodowanych przez hałas w sąsiedztwie.

Ale nie tylko o tym. Fraktal Peugeot bierze również innowacje jako identyfikacji dźwięk podpisu (Lub dźwięk ostrzegania pieszym znajdującym się na obecność pojazdu), w 80% wewnętrznej części wytwarzanych z drukarki 3D, i łączność z SmartWatch kierowca. Jeśli samochody koncepcyjne są zwykle think tank, Peugeot Fractal jest cały paradygmat w dziedzinie samochodów koncepcyjnych.

W napędowego okazało jon litu 40 kWh karmienie dwa silniki elektryczne umieszczone w przedniej i tylnej osi. Między dwoma ręką władzy 150 kW (204 KM), autonomia w cyklu mieszanym nie sięga poniżej 450 km. Przyspieszenie pozostawia rozpiętość 6,8 sekundy dla standardowego Sprint i wykonuje 1.000 metrów od zera do 28,8 sekund.

To, na koncepcji miejskiego coupe że środki 3,81 m długość i 1,77 m szerokości, tarowania zawierał około 1000kg. Zaprojektowane dla życia miasta, jego wsporniki wymiarach zaledwie 0,52 metrów. Tymczasem ogromne koła Tall&Wąskie 19 cali spowodować Zmienny prześwit do ziemi: 11 cm w mieście spotkać brodów, stłuczki i tak dalej, i 7 cm na ekspresowych, do tego, aby oszczędzać naładowania baterii, jak to możliwe.

Bezechowej projektowania w celu zmniejszenia hałasu

Oraz w sekcji dźwięku, chociaż intencją jest to, że kierowca Peugeota wibrować z doświadczeniem jazdy, logicznie stanąć przed elektryczny sprawia, że ​​wstęga wszedł do miasta z trudem generować hałas. W rzeczywistości, jedna z nowości tej koncepcji samochodu jest w piastach kół, które łączą elementy w kształcie dwuścienny tłumiące hałas wiatru.

Jak omówiono Peugeot elementy te zostały zaprojektowane bezechowych komór, wykonana w celu absorbowania maksymalną przestrzeń poziomu głośności, tak że zmniejszenie intensywności fal dźwiękowych z tarciem powietrza i podłoża. Możliwe do wytworzenia zwykłymi sposobami, te moduły wykonano drukowanie 3D. Ponadto bezechowa konstrukcja jest obecny w m² pasażerskiej ponad 15.

Jeśli chodzi o łączność, chodzi o to, że Fractal komunikuje się z Samsung przekładni S, który informuje kierowcę o poziomie naładowania baterii, progresji obciążenia, temperatury przedziału pasażerskiego i lokalizacji pojazdu. Ponieważ zegar, kierowca może otworzyć drzwi i kontrolą sprzętu HiFi kontroli klimatu i.

Najbardziej uderzające i jego wnętrze, jest wykorzystanie AMOLED 7,7 cala na konsoli środkowej oraz propagować informacje w arkuszu poliwęglanu nachylonej pod kątem 45 stopni i 12,3 calowy ekran. Elementy są dotyku i mają być eksploatowane z kciuki. Teraz, co partia osiągnie produkt jest coś, co tylko raz i Peugeot znacie.

Zobacz pełną galerię »Peugeot Fractal koncepcji (71 zdjęć)

window.addEventListener ( 'obciążenia', funkcja () {$ () każda (funkcja (indeks elementu) {$ (element) .elastislide () wystawienniczej elastislide. ;.})})