W 2010 roku, Renault On zaprezentował jedną z najbardziej atrakcyjnych prototypów w ostatnich latach i służyć jako wytyczne do projektowania swoich modeli w przyszłości: DeZir, jeśli lubisz Clio, Megane i Captur, wiesz kto podziękować. Cóż, na Paris Motor Show, Francuzi pisać drugi rozdział tej historii z trezor Concept.

Jest to Prototyp ciało dwumiejscowy GT, i autonomiczne jazdy silnik elektryczny, stworzony z myślą, że samochód powinien być jak emocjonalny jako łatwy w użyciu. To jest sposób, w którym Renault krzyczy na świat z 2020, jego filozofia "hands off / out oczy" Będzie ona dostępna, w tym popularnych modeli i po przystępnej cenie.

Konstrukcja jest główny powód, ludzie kupują samochody z Renault, według Renault

Jeśli coś interesuje Francuzów, jest to, aby wizualnie samochody. Według samego Renault, główny powód, który napędza klientów do zakupu niektórych swoich modelach jest od 2014 roku, dojrzałość jego projekt. Widząc Trezor pojęcie, możemy zrozumieć znaczenie użyj superdeportivo odniesienia prototyp tworzyć resztę zakresie.

Tak, ma wskaźnik paliwa analogowej, ale bez depozytu. Używane, aby zobaczyć poziom naładowania akumulatora.

Renault Trezor zmierzono 4,7 metrów i ich proporcje są te prawdziwego GT, z ogromnym kapturem, mięśni i tylnym oknie, które zaczyna spadać dość dużo, gdzie kończy się szyby. Jeśli przyjrzeć się bliżej, widać, że tył jest wykończony małych sześciokątów które zgodnie z Renault, wstrzyknąć temperament i wygląd technologiczną trezor. Na kapturze istnieją również pewne sześciokąty, które wznoszą się i dają wrażenie, że samochód jest z oddychaniem.

Jak można powiedzieć, nie masz drzwi. Aby wprowadzić, co bolid, część, która idzie od okapu do co może być biegunów wznosi C, w tym i szyb. Jakby tego było mało imponujące, oświetlenie jest przez pilotów Światłowód Jest integracji czerwonego lasera.

Dwa tytuły w Formule E wspiera elektryczną serca Renault Trezor

Przenieść, Renault Trezor wykorzystuje silnik elektryczny, który wysyła 350 KM i 380 Nm bezpośrednio do tylnych kół. Jest on zasilany przez parę akumulatorów, z których każda posiada własny system chłodzenia, zoptymalizowane przez zmienną geometrią otworu wlotu powietrza zainstalowany na masce. Z przepustnicą, katapulty prototypowe od 0 do 100 km / h, w czasie krótszym niż cztery sekundy.

Kiedy mówimy o sporcie elektrycznych Renault wie co robi. Dwukrotnie zdobył tytuł zespołów formuła E, tyle technologii trezor Ma swoje korzenie w wyścigu, takie jak odzyskiwanie energii poprzez hamowanie przez system System Storage akumulator energii (RESS).

Naturalnie, aerodynamika i rozkład masy jest kluczowym czynnikiem. Renault Trezor Przyjmuje architekturę, w której centralne komórki, monocoque i brama dostępu są wykonane z włókna węglowego, natomiast ramy rurowej obudowy stalowej. Tak więc, pomimo tego, co wiąże się z ładowania akumulatorów, trezor waga zaledwie 1,600 kg.

Nauką wnętrze fikcja film

Wywyższyć wartość męki o Renault wewnątrz Trezor czerwony i są wykonywane z materiałów, takich jak wysokiej jakości Drewno francuska firma KEIM cyklu i delikatnych skór. Wszystkie ekrany można znaleźć na prototypie mają ultra wysokiej rozdzielczości, wykorzystują technologię OLED i są wykonane w Corning Gorilla Glass.

Począwszy od pomysłu, że samochód powinien być jak emocjonalny jako łatwy w użyciu, ma zainstalowane Renault System Multi-Sense, w którym samochód może wybrać jeden z trzech trybów jazdy: neutralny, do codziennego użytku; sport, w celu zmaksymalizowania możliwości silnika elektrycznego; i autonomiczny, który odzwierciedla wizję marki o bezpieczeństwo i przyjemność podróżowania.

Zobacz pełną galerię »RENAULT Trezor Concept (32 zdjęcia)