z wzrost SUV, Producenci zaproponowali wszystkie rodzaje wersjach rozjazdy, mieszanie pojęć. Jednym z pierwszych był BMW X6 przez zmieszanie SUV-a i coupe fastback actually- ciała lub kabrioletów, jak Nissan Murano czy Range Rover Evoque Cabrio. I oczywiście nie jest niczym spełnienie SUV BMW X5M czy Porsche Cayenne Turbo.

Widmo jest szeroki, od zwartej Napęd na przednie koła terenowego zdolności zero i przeszukiwania na asfalcie zwierzęciu terenowych mogą się toczyć Nrburgring prawie 8 minut na rundy. Te ostatnie są teoretycznie najlepsze z obu światów: SUV i sportu. Aż wejdzie scenę Mega Tor. Prawdziwy sportowych 2 + 2 wyposażony w położeniu środkowym V12 tylnej i wysokości 32 cm. A najdziwniejsze jest to, że był dziełem producenta samochodu bez zezwolenia: Aixam.

Kiedy samochody bez licencji nie są wystarczająco

Aixam jest wiodącym producentem samochodów bez licencji, możesz prowadzić te quady od 15 lat. Założona w 1983 roku w Aix-les-Bains (Savoie, Francja) po nabyciu lokalnego producenta o upadłość Arola marka stale rosła. Następnie prezes Georges Blain, chce przejść do produkcji samochodów -The prawdy, conducir- karty i dokonać Mega marki w 1992 roku.

Pierwszy model jest przedstawiony jako zabawa samochodu, w połowie drogi Citroen i mini moke Mehari, Mega Club (dostępnego w napęd na przednią oś i napędem na wszystkie koła oraz dwumiejscowy nazwie Ranch wersja przemysłowa).

Mega Klub będzie Andros Trophy tytuł w 1994 roku, po dwóch sezonach walki na oblodzonych stokach mistrzostw.

Konstrukcja jest uderzające, oryginalny i jest oparty na znanym modelu Citroen AX, daje pewien stopień zaufania publicznego. Jednak samochód jest nadal producentem samochodów bez licencji. I dla francuskiej publiczności, te quady są najmniej wiarygodne pojazdy, które można spotkać na drodze. Aby zmienić ten obraz, że zamierza wziąć udział w konkursie (Andros Trophy wygrał w 1994 roku) i uruchamia zupełnie zdumiewający model i bardzo wysokiej klasy, Mega Track.

Zamiast prezentowania supersamochód nth (który ostatecznie stał się później Mega Monte Carlo) Mega proponuje pojazd niezwykłego: SUV z dwoma drzwiami i 4 miejsc z centrum V12 tylnego. To warunki pojęcia równoznaczne przekroczyć Lamborghini Countach z LM002.

Mega ... wszystko

Z toru, Mega zasługuje na swoją nazwę, ponieważ wszystko w tym samochodzie jest mega 1996. wymiary wyjściowe. Zmierzone długości 5,08 m na 2,2 m szerokości i 1,40 m wysokości ustawienia asfaltu (1,50 m w konfiguracji terenowego). Sukcesu wynosi 3,120 mm (w przypadku inteligentne środki fortwo 2,74 długości 3,57 m Fiat 500). Nawet drogi są szersze niż w wielu samochodach: 1800 mm z przodu i 1880 mm z tyłu. W porównaniu z obecnym SUV Mega Ślad To jest dłuższy, szerszy i niższy niż Maserati Levante. W połowie lat 90-tych, tor był tylko bestia.

Oparty na podwoziu w stali o wysokiej wytrzymałości (był jednym z pierwszych samochodów w korzystaniu z tego typu stali) spoczywa ciało włókno szklane wzmocnione kevlarem. Architektura wydaje się niemożliwe: dwoje drzwi, fotele 4, bagażnik 250 litrów i V12 z 5987 pozycji środkowego tylnego cc związane z automatyczną skrzynią biegów 4 relacje i stały napęd na cztery koła (z pierwszeństwem przed tylną osią, które otrzymuje 68 % momentu obrotowego).

V12 Mercedes domu, eroga 395 KM przy 3800 obr./min i dostarcza 570 Nm przy 3800 obr./min. Jest to silnik Mercedes S600, ówczesny flagowy niemieckiej firmy. Więcej niż 30 cm od ziemi i koło 20 Michelin Pilot SX-calowy -SOMe wykonane specjalnie dla tego samochodu 285/55 ZR 20 z przodu i 325/50 ZR 20 z tyłu, Mega Tor osiąga 250 km / h ( elektronicznie ograniczona) i wykonuje 0-1000 mw 28 sekund. Nie może w wiarygodny pomiar przyspieszenia w zakresie od 0 do 100 km / h (szacuje się między 6,5 i 7, s), ani 0-400 metrów. Nieźle jak na 2280 kg błędu.

Wnętrze jest luksusowe, a wyposażenie obejmuje najlepszy czas, a niektóre osobliwości następnie jako kamera cofania (z tyłu widoczność jest zerowa). Cena także była mega dla pojazdu tego typu: 2 miliony franków, kiedy nowa fabryka Ferrari F40 kosztować 1,6 miliona franków.

biały kruk

Nadproża Mega kolejowe z dwoma amortyzatorami za kierownicą i pneumatycznie różnią 29 mm.

Jak można sobie wyobrazić, Mega Tor nie uzyskać sukces, że jego twórcy oczekiwano. Tylko pięć jednostek zostały wyprodukowane (Niektóre źródła mówią o sześciu) w latach 1992 i 2000. Podczas lotu do adleante Mega ostatecznie kupić Montecarlo samochodów i uruchomić Mega Monte Carlo, wyposażony w ten sam V12 Mercedesa (dwie jednostki produkowane). kasetony spółki były opróżniane codziennie trochę więcej, Mega Club and Ranch nie sprzedają jak oczekiwano, a te dwa projekty funduszami.

Aixam zatrzymuje produkcję całej gamy dyskretnych Mega w roku 2000 i 2001. W 2006 roku marka staje się aktywne Mega przemysłowych pojazdy bez licencji obecnie opowiada pełną gamę pojazdów Eléctricos-. Georges Blain, architekt Aixam Mega i umiera w roku 2008. W 2013 roku Grupa Polaris kupuje Aixam.

Gdzie są teraz Mega Tor? Rejestry lub wiarygodnych źródeł. Przez pewien czas istniała jednostka zarejestrowana w Wiedniu (Austria), który był postrzegany przez Monako i tam są zdjęcia dwóch jednostek w Rosji-jeden niebieski i jeden czerwony, ale powiedział również, że marka zachowała dwie kopie. Może kiedyś, mogą zobaczyć znowu na jakimś wydarzeniu lub na aukcji.