W przeciwieństwie do małej elektryczny, który sprzedał kilka lat temu, Fluence Z.E. Jest ona podobna do zwykłego sedana segmentu C w pierwszej części widzieliśmy różnic estetycznych, a teraz będziemy widzieć świadczenie standardowego i opcjonalnego wyposażenia. Baterie są fizycznie w samochodzie, ale należą one do producenta.

Będziemy także rozmawiać doładowania. Ten model nie obsługuje tak zwane szybkie ładowanie, więc Zawsze trzeba godzin odzyskać autonomię. Został on zaprojektowany do szybkiej wymiany baterii, ale jeśli nic zaradzić, Better Place zniknie i że przepis ten jest niewidoczny i bezużyteczne.

Zakres ten jest rozdzielany na dwa poziomy, ekspresja i Dynamique. Średnio mamy Prime Time, który ma obraz zewnętrznego Dynamique, ale bez zmian wewnątrz. Oznacza to, że odbiera światła przeciwmgielne, felgi aluminiowe, listwy Z.E. Kolor korpusu i połysk luster.

Wewnątrz Renault Fluence Z.e. dynamique

Wyposażenie standardowe

Fluence Z.E. Wyrażenie ma dwa gniazda ładowania bliźniacze, regulowana wysokość siedzenia kierowcy, kabel ładowania Mennekes, dwustrefową klimatyzację, elektryczne szyby, światła i czujnik deszczu, zestaw do nakłuwania, komputer pokładowy, stacjonarny klimat kontroli ...

... regulator / ogranicznik prędkości, radio CD MP3 z kierownicy, zdalne zarządzanie naładowania akumulatora, przeglądarki Carminat TomTom, regulacja kierownicy wysokości, siły i podgrzewane lusterka zewnętrzne i zestaw do palenia z koczowniczego popielniczki.

Pozornie nie ma mgły, opony są ze stali hubcap 16", Wykończenia zewnętrzne są czarne, takie jak lustra, ale nie błyszczący plastik. Prime Time pozostawia nam z pojawieniem Dynamique 470 euro na cenę wypowiedzi.

Kontrola kierownica dla multimediów i telefonem Bluetooth

Na następnym poziomie, Dynamique (1100 euro) powiększonej o wyglądzie zewnętrznym, oprócz wspomnianej regulacji lędźwiowej, kierowcy, tylne czujniki parkowania, regulacja wysokości dla pasażera, czasopisma w przednich fotelach, Bluetooth, wnętrze lustro glare (electrochromic), usługi "na żywo" i regulowane skórzane koło kierownicy w głębi.

Jakie są usługi "na żywo"? Informacje przeglądarka jest uzupełniony przez pogodę, jaki jest ruch i wyszukiwarka Google. Bez tych usług może jeszcze zlokalizować stacje ładowania i dostępności. reflektory halogenowe są we wszystkich przypadkach i bez świateł do jazdy dziennej.

W rzeczywistości, Fluence Z.E. To nie zmieniło się od jego uruchomienia, a sam Fluence konwencjonalny wygląda bardziej nowocześnie i z ogromnym brylantem obrazu. Fluence 2013 zmienia szczegółowo w poprzednim artykule. Nie wiemy, czy planujesz restyling krótkoterminowej.

Ładowarka opcja sporadyczne stosowanie”!!

wyposażenie opcjonalne

W sumie wykończone, są one wspólne Ładowarka okazjonalne używanie i farba metaliczna. Bez takiej ładowarki samochodowej traci dużo wszechstronność, bo tylko to może być załadowany do pudełka ścianie domu lub w publicznych typu Mennekes ładowania. Uważam za niedopuszczalne, że coś jest opcjonalne.

Expression posiada opcjonalne felgi aluminiowe, Bluetooth, czujnik parkowania z tyłu, ściemnianie lusterka wewnętrznego, wygląd paczka (odpowiednik wybrać Prime Time gotowych) i usług "na żywo" powyżej.

Ze swojej strony, Dynamique tylko dwa kolejne dodatki, rolety przeciwsłoneczne w tylnych siedzeń i tapicerki skórzanej. Nic innego. polityka sprzęt jest bardzo napięty, bardziej typowe dla Azji europejskiego producenta. Prawda jest taka, że ​​podstawowy samochód jest bardzo godny, ale dorywczo rozruchu należy podjąć lub tak.

Pełne doładowania trwa od 8 do 12 godzin w zależności od natężenia prądu

Procedura ładowania

Punkt obciążenia 16 amperów lub pudełko ściana można naładować w ciągu ośmiu godzin w najgorszym przypadku. To samo stało się w punkcie publicznej typu Mennekes. Mając to podłączone kilka godzin wystarczy, by wydostać się z kłopotów, około 25-40 km.

I ze zwykłego buta? Jeśli masz dostępną wam wylot 10 amperów, tańczyć ładowania pomiędzy 10 i 12 godzin. To była moja sprawa, nie był to problem, ponieważ samochód został zatrzymany dłużej. Ale dla kogoś mniej dostępnego czasu, na pewno zrekompensować umieścić pole ścianki ongi.

Odpowiedzialny prasa Park ostrzegł mnie, że na co dzień rozruchu może powodować problemy w niektórych instalacjach, zwłaszcza jeśli są one stare. To było to, co stało się z Ampery, instalując domu dał mi wiele bólu głowy, ale z Fluence Z.E. Nie miałem żadnych problemów.

Carminat TomTom Navigator LIVE

Carminat TomTom Navigator

Jest to zintegrowane rozwiązanie, jako tradycyjny zintegrowanej przeglądarki, ale znacznie tańsze polegać na rozwiązania firm trzecich. Ustaliła alarmy radarowe, raporty dostępności stacji ładowania (jeśli jesteś na to gotowy) lub jeśli samochód jest z nim zgodne.

Co brakowało mi to dane kontaktowe zadzwonić wcześniej i uniknąć niespodzianek, Liść nie dać te informacje. Rozważmy kilka punktów ładowania nie używane nikogo, na przykład w centrach handlowych, będziemy minut, aż ktoś, kto wie, jak to działa.

Ponadto, wydajność jest zadowalająca, ale brakuje integracji. Sobran przyciski mogły być rozwiązane za mniej. To dlatego, że Fluence ma na celu mieć lub nie mieć przeglądarkę, więc gdy masz go zbyt wiele przycisków. Fluence elektryczny zawsze prowadzi przeglądarkę.

dwustrefowa klimatyzacja z programowalnym zegarem, serial

stacjonarny klimatyzacji

Fluence Z.E. ma zdolność do opuszczania kabiny w danej temperaturze, ciągnąc sieciowy, aby unikać spożywania tej energii w górę (Ogranicza ich autonomii). Posiada dwa liczniki, choć można aktywować tylko jeden. Oko, ciepło nie jest "wolny"Ponieważ silnik elektryczny tylko generuje ciepło.

Na przykład w zimie mamy w samochodzie zainteresowany i jest ciepła, na przykład o godzinie 08:00. To samo może chcieć sprawdzić pracę czasową lub w lodówce w przypadku gorącej strefy.

Jedyną wadą tego systemu jest to, że jest to nieco kłopotliwe do programu. Przed wysiadając z samochodu mówi nam ekran, jeśli została włączona stacjonarną kontrolę klimatu, a co czas jest zaplanowane. Nie można zaprogramować zdalnie, To musi być zrobione wcześniej, i wsiadł do samochodu.

¿Niskie obciążenie? Przeglądarka rzuci nam rękę

Należy nieprzewidziane ...

Renault myślał o mobilności klientów, szczególnie w tak wrażliwej samochodu. Załóżmy, że prowadzimy autonomię. mamy prawo holowany do punktu ładowania czy nasz dom do 80 km, ale jest to rodzaj dzikiej społeczeństwa, w ostateczności.

Renault jest w pełni świadomy, że ten model nie działa dla długich podróży, a oni tworzą zniżki na wynajem samochodów, aby służyć dla tych szczególnych okazjach. Więc to będzie kosztować roztwór rozszerzonym zakresie (generatora silnika), który daje wielu wakacje konwencjonalnych modelach.

A jeśli potrzebujemy punkt ładowania? oczodoły nie są dostępne wesoło nikomu potrzebne do odblokowania karty, w większości są za darmo, a obsługa nie ma kosztów. Gdy są one liczniejsze ... Przyjmuje się, że bar otwarty będzie bardziej ograniczona. Niektórzy dealerzy naładować Renault zostawić nas za darmo.

Bezpieczne Manning jest standardem dla wszystkich Fluence Z.E.

Bezpieczeństwo aktywne i pasywne

I zawsze opuścić tę część do końca, ponieważ zasługuje na osobny komentarz. Wszystko elektryczny Fluence mają ten sam sprzęt bezpieczeństwa i nie ma nic extra. Jest całkowicie porównywalne z konwencjonalnym silnikiem Fluence nie wiąże się z większym ryzykiem, ani burze.

Pomoc obejmuje ABS, ESP, kontrola kontroli trakcji (ASR) i kontroli podsterowności (CSV). Nie nachylenie zacząć pomagać, ale nie muszą. Ma chivatos pas dla przednich foteli, oprócz wspomnianej kontroli prędkości, bardzo użyteczne.

Bezpieczeństwo bierne jest gwarantowany z pasów trzy punkty z ogranicznikami napięcia (z przodu z napinaczami), aktywne przednie zagłówki, trzy zagłówki tylne stałych, poduszek powietrznych (przednie, boczne i kurtynowe) oraz załączników Isofix dla fotelików dziecięcych.

Czterogwiazdkowy EuroNCAP, protokół 2011

"EuroNCAP testowane tego modelu w 2011 roku"Http: //es.euroncap.com/es/results/renault/fluence_ze/2011/468.aspx, dając czterogwiazdkowy. Powody, dla których więcej nie został osiągnięty dla ochrony nóg kierowcy i pasażera oraz ochrony pieszych nie stały się wystarczające w przypadkach nadużyć. To nie ma nic wspólnego z nie słyszeć wracasz.

To ma wynik 72% w zakresie ochrony dorosłych, ochrona dzieci: 83%, 37% dla ochrony pieszych i 84% dodatkowych układów bezpieczeństwa. To jest najbezpieczniejszym modelem segmentu elektryczne, ale może wynosić do pięciogwiazdkowych kilka lat temu. Są też mniej bezpieczne.

rzeczy brakuje. Nie można mieć asystenta zmiany pasa ruchu, zmęczenie lub inne systemy detekcyjne samochody montowane w swoim segmencie. Ja też tęsknię jakiś hałas ostrzegać pieszych o swojej obecności, ale zawsze odwoływać się toczyć w dół przez okno i odtwarzać muzykę. Odrobina klaksonu może spowodować atak serca kogoś.

Ciąg dalszy nastąpi ...

W Motorpasión | Renault Fluence Z.e., test ("zewnętrzne i wewnętrzne": Https: //www.motorpasion.com/pruebas-de-coches/renault-fluence-z-e-prueba-parte-1, jazdy i dynamiczne)