Dacia Logan 1.6 Laureat (2006)

Sześć lat temu przeprowadziłem mój pierwszy Dacia Logan. Pamiętam ten dzień jakby to było wczoraj. On przyszedł, aby powrócić do Ibiza i wprowadź Logana, pierwsze wrażenie było takie, aby przejść kilka lat temu (w zakresie od samochodów jest zaniepokojony). Wszystko plastikowy zapach nie nieprzyjemny rzadką formę, ale rzadko w końcu.

To było trochę gorąco, samochód był w słońcu i podczas uruchamiania i eksploatacji wentylację, cały brud, który umieścił kolej drzewo na kapturze i nawiewów wszedł do kabiny ku mojemu zdziwieniu, jak rój os. To był mój pierwszy WTF „Ale co to jest to co ..!”

Logan wtedy pomyślałem, że byłoby saloon „biedny” a przede wszystkim będą kupować imigrantów i osób starszych. Renault w końcu dowiedział się, że nie do końca udało się jego przewidywania, Logan przekształciła się w samochodzie wyższej klasy. Niektóre espartanidad stopniowo opuszczony.

Dacia Logan 1.5 dCi Laureate (2006) w starej siedzibie dzisiaj odcięte, jakkolwiek Renault

Dacia Logan Base, samochód Leonids

tak nie inne samochody od 7000 euro i szczyt

Baza kosztować 7800 euro w wersji 2006, Dziś Ambiance jest najtańszym i 9,120 euro. Podstawowym przyszedł bez wspomagania układu kierowniczego lub ABS, czarne zderzaki, bez radia lub preinstalacji, bez okien, itd. Bardzo niewielu Logan Baza sprzedali, łatwiej jest natknąć się na Ferrari.

Przed Motorpasión miałem dwie jednostki, 1,6 90 KM i 70 KM, 1.5 dCi zaślepki wtedy, laureat. Byłem pod wrażeniem poziomu hałasu i wibracji przybywających w kabinie i niewygodne to było do niczego, że rozasen lub przekroczył granice prawne dotyczące autostrad.

Inne rzeczy, które zostawiła mnie gobsmacked były one:

  • Aby otworzyć bagażnik, to musiał się zatrzymać, wyjąć kluczyk, z samochodu i otworzyć go ręcznie. Później dodali shooter przewodowe nie musiał tego robić.
  • Szyba przednia i wycieraczki były napędzane oddzielnie, w przeciwieństwie do zdecydowanej większości samochodów, jedno implikuje drugiego (nie wstecz)
  • Wspomniany detal jest pułapka śmierci osób cierpiących na alergię, które nie mają filtrów, przedział pasażerski
  • regulacja położenia kierownicy brakowało
  • Nie slajdów luka w całym obszarze tylnym
  • Wycieraczki nie właściwie ogarnęła księżyc, nie dobrze pasuje
  • Zapowiedź Locomía
  • itd.
Dacia Logan Laureat (2013)

Wyglądają na imię i niewiele więcej

I dlaczego mam powiedzieć tej wojny historie? Widząc zdjęcia drugiej generacji Logana. wydaje skok jakościowy naprawdę, Zniknęły prawie wszystkie krawędzie i nawet ktoś może uznać to ładnie i wszystko. Nawet kołpaki wyglądać lepszy obraz.

Wewnątrz ma bardzo niewiele wspólnego, choć obrazy, które przewidziane są najbardziej Renault wyposażone wersje, bardziej oddanie szczegółów na wiele sposobów pamiętać, że niektóre elementy sterujące pozostają w bardzo antiergonómica stanowiska przednich szyb (konsoli środkowej, a nawet gorzej niż wcześniej) i manetka jest taka sama jak w poprzednim restying.

Kolejną kwestią, która została dawno poprawione i umieścić standard klimatyzacji na Ambiance i Laureate. Pamiętam jakiś dowód 2007, który jechał Logan 1.4 Laureat, który nie znał seryjny (lub obecne) radia, nie ma klimatyzacji. Wziąłem go do Murcia w lipcu i prawie umarł z gorąca.

Wewnątrz górnej Logan na rok 2013

Teraz widzę zdjęcia nowego Logana i halucynacje w kolorach: Ogranicznik Regulator i prędkość, kolor przeglądarka! zintegrowany z ekranem dotykowym, standardowe klimatyzacja, kierownica (zamiast ster), chrom, elektrycznie regulowane lusterka, a nawet podłokietnik. Luksusowe butt żyć ponad stan.

logicznie Wszystkie te nie są standardowe, ale świadczy o zmianie kierunku doświadczają zakresie Logan, i nie mogą być traktowane bez dalszego samochodu ADO dla ubogich. W rzeczywistości, we Francji sprzedawane jak ciepłe bułeczki marka -Dacia jest 5 najbardziej vendida- a zwłaszcza klasy średniej, jako drugi samochód. Przynajmniej w Europie minęło więcej na rynkach rozwijających się, to inna sprawa.

W 2005 roku, niewiele osób wierzyło w powodzenie tego samochodu, a sama marka, która Renault miał wiele lat produkcji na podstawie licencji i ogólnie jest liderem w Rumunii. Teraz jest stosunkowo duży zakres: Sandero, Duster, lodgy, Dokker i Logan. Jako strategię, prawdziwy mistrz udaru.

I to było wewnątrz górnego końca Logana w 2005 roku

Powyżej, wewnątrz Logan 2005. Wydaje się niewiarygodne, ale jest to 2005, a nie samochód 90s, prawda? Niektóre kawałki były mi znane z babcią Renault 19 Francisca. Powiedział, że wszelkie podobieństwo między dwoma pokoleniami, to czysty przypadek.

Kiedy możemy to udowodnić, na pewno nie będą rozczarowani, zwłaszcza biorąc pod uwagę, skąd pochodzi. Nawiasem mówiąc, ciekawość obecnie 1,2 KM (silnik 75, który otrzymuje się 1,4 75 KM) GLP wersjonowanych. Z ceną benzyny 6 lat temu, to było tańsze niż dzisiaj wersji LPG.

Mam nadzieję, że szanujesz wersję gazu. Musiał zadowolić się skromną mocy dla samochodu, który piana na tonę, korzyści są bardzo justitas. Ale jego zbiornik 42 litrów gazu jest wypełniona przez prawie 34 euro i jest wystarczająca do 500-600 kilometrów na łatwy tempie.

W Motorpasión | Dacia Logan 1,4 MPI badania (część 1, część 2, częścią 3, część 4)