Według producenta, jest to Lotus bardziej agresywny, szybki i bestialski wszystkich wymagań czasowych. To się nazywa Lotus Exige Sport 380, Jest to nowy topowy model z rodziny i przychodzi stanąć do rzeczywistych supersamochodów, dzięki ich zachowań i ich poziomu wydajności. Odnośnie Exige Sport 350 rozpoczętego w ubiegłym roku, jest mocniejszy, lżejszy i ma lepsze właściwości aerodynamiczne.

Pod tym uderzającym ciała 380 Sport to ukrywa 3,5-litrowy silnik V6 sobrelimentado z braćmi, chociaż -Nowy ulepszonego pasa sprężarki, pompy paliwa, zbiornik 48 litrów nowego ECU wydechowego Evora Sport 410, itd ...-. teraz osiąga 380 KM 6700 RPM i 410 Nm przy 5000 obrotów na minutę, na suchą masę 1,076 kg (10 z lekkich mniej opcji). Rezultatem jest od 0 do 100 km / h 3,7 sekundy, a maksymalna prędkość 286 km / h.

Średnia V6 w połączeniu z manualna skrzynia biegów sześć relacje, że sport 350 i ma widoku mecanisco, chociaż w tym przypadku zastosowano nową chłodnicę oleju, w celu zwiększenia jej chłodzenia dla obwod intensywny, na przykład. Ewentualnie od sprężyny będą również dostępne sześciu przekładnia automatyczna wyposażony w krzywki, które zwiększa o 11 kg wadze modelu i obniża maksymalną prędkość, przy 12 km / h.

Zewnętrznie one zwrócić uwagę na wiele elementów wykonanych w z włókna węglowego (Błyszczący wykończenie), które przyczyniają się niski współczynnik masy ciała, jak i rozdzielacz, nowy spoiler lub w tylnej dyfuzora. To także oszczędność wagi prawie jednego kilograma tylnej szybie poliwęglan, fotele węglowe (6 kg mniej i pokryte skórą lub alcantara), akumulator (10 kg mniej) lub ultralekkich kute koła (kolejne 10 kg mniej).

aerodynamika to kolejny punkt, który pracował sumiennie, jak i Lotus poprawa jest znaczna. To uzyskuje się 140 kg docisku na górnej modelu prędkości, który jest 60% wzrost w odniesieniu do sportu 350, który generuje 88 kilogramów ładunków. Mimo przeciągania pozostaje nienaruszona w stosunku do niego.

Do tego wszystkiego trzeba dodać opłata za zarządzanie elektryczny, pneumatyczny Michelin Pilot Sport Cup 2 215/45 ZR17 środki (z przodu) i 265/35 ZR18 (tył) lub zaciski hamulcowe AP wyścigi cztery tłok przedni i dwie z tyłu. Ponadto, wzór znajduje się w normie ciała terenówki ciała i coupe opcjonalnie, i w dziesięć kolorów nadwozia.

Wśród najciekawszych opcji obejmować jeden Układ wydechowy tytanu (10 kg mniej), klimatyzacja, system audio z Bluetooth i iPod, tor Pack, który zawiera nastawny amortyzator i bary stabilizator przedni i tylny Eibach, regulowana również, czy Carbon opakowaniu zewnętrznym, który dodaje włókno panel sufitowy węgla lub elementy z tego samego materiału, z tyłu.

Zobacz pełną galerię »Lotus Exige Sport 380 (18 zdjęć)

window.addEventListener ( 'obciążenia', funkcja () {$ () każda (funkcja (indeks elementu) {$ (element) .elastislide () wystawienniczej elastislide. ;.})})