Z biegiem lat i stały postęp w motoryzacji trudno jest przekazać emocje, które miało miejsce w momencie pojawienia się takich samochodów, które przedstawiam dzisiaj: Renault Pająk, niezwykły pojazd w zakresie Renault, bez żadnych koncesji pocieszyć, stworzony, aby poczuć dreszcz jazdy.

Wiele modeli obecne trudu przewyższyć wydajność tego osobliwego Renault, jednak trzeba umieścić w swoim czasie w kontekście Renault Pająk dla zrozumienia zaskoczenie przyszło oryginalnej pełnej krwi lata 90.

Silniki Renault powrócił do Formuły 1 w 1989 roku z zespołem Williams po wprowadzeniu zakazu silników turbo. Williams-Renault był bardzo udany, a następnie w konstruktorów Championship (2. miejsce w 1989 roku, 4 w 1990 roku, 2. w 1991) i został koronowany mistrz świata w 1992 roku z Mansell i Patrese (pierwsze i drugie miejsce w mistrzostwach kierowców). Były to dobre czasy dla Renault i musiał wykorzystać na opracowanie szeregu samochodów sportowych.

Prototyp wszedł do produkcji

Renault zaprezentowany na Paris Motor Show 1990 Laguna, model bez dachu lub okna, z linii minimalistyczny design i frajer-skrzydło drzwi, które nie miały nic wspólnego z sedan, który przeprowadził tę nazwę później.

Ten projekt zrodził się pomysł Spider. Dlaczego pobyt w prototypie, czy może mi się uda? W 1993 roku francuski producent postanowił skoczyć do produkcji Renault Pająk, wyraźnie inspirowany przez model 1990.

Lekki, zwinny i mocny pająk

Po wielu badaniach, Renault myślał o opracowanie modelu sport wyczynowy mającą na torze wyścigowym. Prototyp pochodzi bezpośrednio z Laguna Roadster wystawiane w Paryżu.

Jednak jakość prototypu był taki, że kierunek Renault postanowił przenieść ten pomysł i projekt do produkcji, przy współpracy Nogaro Technologies, specjalista w projektowaniu samochodów wyścigowych.

Prezentowane pod marką Renault Sport, nowy model kontynuuje tradycję bezkompromisowy komfort projekt, Proces rozpoczął się Alpine. Z mięśni ciała i cienkich linii, prototyp wyrażona elegancję i moc.

Korzyści były tak imponujące jak ich wygląd, Dzięki silnym tylnego silnika poprzecznie zamontowane i lekkiego podwozia wykonane z aluminium, pozostawiając bez zmian wagi w niemałej ilości 930 kg.

W stylu wyścigów o nazwie kule, Renault Pająk był samochód minimalistyczny design. Specjalne fotele oraz pałąk przedstawia umysł natychmiast wyścigów samochodowych.

Renault Pająk Nie miał wspomagania kierownicy, ABS, lub ogrzewanie. Małe i nerwowy pająk został zaprojektowany, aby zaoferować silne emocje w przyspieszania i hamowania, uczucie samochód jako część siebie. Jak czytam gdzieś, odę do przyjemności jazdy na otwartej drodze.

Wielki sukces z obowiązkowego stosowania kasku

Oficjalny start scenie Renault Pająk był Genewa Motor Show 1995. Kontynuując długą i owocną współpracę, które przyniosły pojazdów, takich jak A110, zlecił Renault Alpine zakład w budowie samochodów Dieppe.

Spider otrzymała dużą i entuzjastyczne powitanie od publiczności i krytyków. To był samochód Przyniósł ducha sportu motorowego na drogach Francuski. Kierowcy i piloci zostali zmuszeni do noszenia kasków, ponieważ nie mieli przednią szybę. Rok później dołączył do szyby wariant pierwszej generacji Spider.

Renault Pająk zostały one skonstruowane 1,726 wszystkich Tytułów, 80, z których zostały przeznaczone Spider Trophy (oficjalnych danych producenta), międzynarodowej wersji specjalnie przystosowanej do tego konkursu. Spider została przerwana w 1999 roku.

Zostawiam go do ostatecznego szczegółów technicznych Spider. silnik 1998 cm3 czterocylindrowy, że stworzyła potęgę 150 KM. Wymiary są następujące: długość 3795 mm, szerokość 1830 mm i 1250 mm wysokości. Wersja dla Spider Trophy miał silnik o mocy 180 KM.

Oto kilka filmów, które znalazłem na YouTube, więc ten toczenia powoli degustéis przysmak, którego estetyka nadal uważane prąd. Nie jego moc, to pozostaje ważne do czasu, teraz jest przezwyciężyć.

Promocyjna: test drogowy

Amator detal dźwięk silnika

Jeśli chcesz zobaczyć więcej zdjęć, tutaj także artykuł opublikowany w Motorpasión dawno temu, przy okazji sprzedaży na eBay A Renault Pająk wersja drugiej generacji z przednią szybą.

wideo | Youtube (1 i 2)