Jesteśmy przyzwyczajeni do Chris Harris, popularny brytyjski dziennikarz silnik, ślizgając się i podejmowania zgorszenie z jednymi z najbardziej ekskluzywnych i spektakularne Supercars samochodów na świecie. Dlatego uderza nas, że tym razem Harris był szaleńczo zakochany w BMW 320d.

Tyle miłości nadszedł między nimi, która przychodzi do rozmowy o samochodzie jako ostateczny i zastanawia się, czy oni naprawdę "Czy trzeba czegoś więcej niż BMW 320d?", Harris Brał niemiecką sedan iść z Anglii do Niemiec aby uruchomić wyścigu VLN z Aston Martin i było na trasie, gdzie zdał sobie sprawę, że do wykorzystania na drogach, tak naprawdę nie trzeba nic więcej ...

Chris Harris zaczyna podkreślając jakość wnętrza, projektowanie i atmosfera możemy oddychać, chociaż niektóre z plastiku na desce rozdzielczej, jak mówi, są zbyt twarde. Napędową charakterystyczną pozycję z kanapy na bardzo niskim BMW serii 3, dotknąć i wspaniałe ergonomia kierownicy wielofunkcyjnej podpisane przez BMW M, Oprócz bardzo poręczny. Wszystko wydaje się podoba.

Później aparat mowy, cztery cylindry w dwulitrowy silnik, który rozwija 184 KM. Jest to z pewnością jeden z najbardziej kompletnych rynku silników, ponieważ łączy dostawę mocy i momentu obrotowego po prostu brutalne dzięki 380 Nm dostępny od 1750 obr./min do 2750 RPM. Ten zespół pozwala na użycie bardzo szybko, migające odzyskiwania.

A wszystko to w połączeniu ze zużyciem paliwa, które sprawiają, że cały hypermiller. Standaryzuje 4,4 l / 100 km średnio, i chociaż w normalnym użytkowaniu jest prawie niemożliwe, aby uzyskać tę liczbę, jeśli prawdą jest, że BMW może zrobić wiele kilometrów bez konieczności przechodzenia przez stacji benzynowej. Ponadto, należy zatrzymać przed czyszczeniem szyby że komary Tankowanie.

Do pewnego stopnia zgadzam się z Chris Harris, bo niedbale zaparkowane w garażu teraz BMW 320d. "kopalnia" Jest to nieco inna, ponieważ Jest to wersja Touring, wykończone Luxury zamiast M i osiem przekładnia automatyczna, zamiast ręcznego sześciu.

W ciągu kilku dni będziemy powiedzieć, dlaczego myślę, że to, a mianowicie to, może to być ostateczny samochód do długich podróży latem Teraz, co zbiegło się ze słynnym pracy wyjścia, zaczynając w naszym kraju. Wzięliśmy 1300 kilometrów za kierownicą i zacząć myśleć i być gotowy wyciągnąć wnioski ...