Widzieliśmy już, co jest szczególnego w "Ford Tourneo Connect"Https: //www.motorpasion.com/ford/ford-tourneo-connect-2014, tym wersja turystyka Przepłynięcie Połącz. Mieliśmy przyziemienia na niemieckich drogach, gdzie próbowałem trzy silniki: 1,0 Ecoboost (100 KM), 1.6 TDCi (95 i 115 KM). 150 KM wersja nie była tak interesująca dla jej zmiany konwertera momentu obrotowego.

Zarówno Transit Connect i Tourneo Connect są produktami ziemi Walencji, Są one produkowane w Almussafes dla każdego, istnieje ponad 300 różnych wersjach. W Hiszpanii wiele jednostek nie są sprzedawane, ale jest produktem, który być dumni i który tworzy miejsca pracy tutaj.

Ford twierdzi, że jest to dużo turystyki, ale to jest naprawdę? Jest to ważny konkurent minivan? Czy to jest ładniejszy prosty przemysłowy? Można wykonać bangbus środku? Czy zużycie są tak niskie, jak obiecują? Co o tylną oś skrętną nadsterowności barze?

Pierwsze rzeczy pierwsze:

Tytan wnętrze

Funkcjonalny i praktyczne wnętrze

Nic tylko usiąść w Tourneo Connect widzimy, że tak, jak się wydaje van zewnątrz, ale pozycja jazdy jest prawie całkowicie turystyki. W najniższym położeniu siedzenia mogę jechać z kapelusza, nie dotykając sufitu. W najwyższej możliwej pozycji Wciąż najazdowy witrynę.

Estetycznie wygląda bardzo podobnie do innych nowoczesnych modeli Forda, wygląda dobrze, chociaż materiały są różne. Znaleźliśmy twardych tworzyw sztucznych wszędzie, chociaż jego poziom cen i nadchodzi skąd pochodzi, nie sądzę, ktoś oczekuje pełnej skóry lub tych sophistications.

Jak najszybciej zacząć jeździć, jest więcej niż oczekiwano cisza, mam prowadzone różne samochody dostawcze i nie cechuje ich izolacja akustyczna. Tak, że poprawia się w większości producentów są coraz bardziej zbliża się do samochodów, a w niektórych przypadkach różnica jest bardzo rozproszony.

Idealny przedział telefonu komórkowego, wylot 12 V

Znajdują się otwory do przeszukiwania praktycznie wszystko: telefon komórkowy, portfel, składany parasol, monety dla -peajes- grabieży, butelek, mapy, całe dyskografie na CD, latarki i wszystko można myśleć. Że, nie wspominając wszystko pasuje temu.

Mówiliśmy już w informacji o produkcie dzikich możliwości jego ładunku, nawet z włączonymi w Grand Tourneo Connect siedmioma siedzeniami. Pojemność przekracza kilka minivan pięć metrów długości, pozostaje ci Mini lub gorzej tułowia z siedmioma siedzeniami.

Jest to bardzo odpowiedni pojazd dla tych, którzy potrzebują dużo miejsca i nie chce chodzić z przyczep, ale również kable. Dla tych, którzy muszą iść do MacGyver przystosowanym do sportu, na przykład, albo żony do przodu podczas podróży z dzieckiem muszą nosić wszystko można sobie wyobrazić i poza nią.

Ford Tourneo Connect (wersja krótka)

Z kokpitu jest dużo poczucie przestrzeni, nawet dla bardzo wysokich osób, a także umożliwia "mistrz" Ruch bez przechodzenia do SUV. Można wspiąć się na siedzenie dość i jeszcze dużo miejsca. Im wyżej jesteś, poczucie izolacji.

Biorąc pod uwagę jego ciało, aerodynamiczny hałas zaczyna się powyżej prędkości prawnych oraz silniki wzrośnie zużycie znacznie. Jest to czysta fizyka. Dźwięk silników i opon jest dość sprytne, poziom turystyki i dobra, mówimy o nowoczesnych opcji.

Wrażenia z jazdy jest bardzo satysfakcjonujące, nie wspominając o jaki rodzaj pojazdu my. Jeśli stawiamy parę połączonego wsparcia lub nagłego Swerve na poparcie, tylna oś jest skierowana do partii. CAPAN pomoce elektroniczne nadsterowność, ale sugeruje sposoby. To nie jest jego celem, tak.

Jazda z silnikiem 1.0 EcoBoost 100 KM

Benzyna 1,0 Turbo 100 KM

Istnieje prawie każda oferta w tym segmencie silników benzynowych, ale dla tych, którzy podejmują rozsądną ilość kilometrów lub mniej jest najlepszym wyborem. Zużycie jest bardzo zróżnicowana w zależności od stylu jazdy, co ma turbosprężarka. Agresywnie w mieście można iść 10 litrów.

Teraz, z płynną jazdę, przyspieszając eskalacji i korzystając z długimi przełożeniami, konsumpcja pozostaje także w szachu. Mój najlepszy czas był 5,5 l / 100 km, gdyby było prawdziwe (nie awaria komputera) będzie mniej niż zatwierdzenia. Nie poszedłem do 100 km / h, wszystko powiedziano.

Silnik posiada iskrę, w rzeczywistości wychodzi silny w pierwszych kół skate-bit. Nie lekceważ swoją wyporność litrowy, wyciąga więcej niż 95 KM Fiat Doblo 1.4 ogniu (atmosferycznego). Trzy cylindry nie dają nieprzyjemne wibracje, ale charakterystyczny dźwięk podczas przyspieszania.

Silnik benzynowy może zużywać jak diesel ...

Z tym silnikiem tam stop&Seria początek. Jego działanie jest zadowalające. zawiera również aktywną grill przednią pokrytą jest mniej wrażliwa na temperaturę różnic sezonowych silnika sprawność termodynamiczna jest wyższa. Przyspieszania, alternator nie uszkodzić silnik jest wyłączony.

W Diesel 95 KM te ulepszenia są opcjonalne. Bez nich, różnica w zużyciu pomiędzy dwoma silnikami są bardzo małe, więc termin spłaty Diesel trwa dłużej niż mogłoby się wydawać. Kto kupuje silnik benzynowy Tourneo Connect nie będzie zamknąć w szpitalu psychiatrycznym.

Przyspiesza dobrze, odzyskiwanie dobrze i utrzymuje długie marsze bez przechodzenia stale utonął. Recommender zmiany biegów pomóc nam go złapać buzz, a także ekonomiczne asysty jazdy, które pochodzą z komputer pokładowy. Ma aż natychmiastowego EKOMETR.

Silnik wysokoprężny 95 KM ma szybkiego powrotu

1.6 Diesel 95 KM

Zakład więcej niż udowodnione, 1.6 TDCi Nowa generacja silników są bardzo ładne trwać dłużej niż ery PSA, a znacznie więcej niż stary 1.8 TDDI / TDCi. Który pochodzi z poprzedniego modelu można zauważyć znaczną poprawę. I który pochodzi od starego atmosferycznego, to halucynacje.

Nie dziwi przyspieszenie, nie dziwi gorzej drgań i hałasu jest bardzo zadowolony. Konsumpcja jest dobre, ale nie nagrywać, ponieważ 115 KM silnik może poprawić wydajność. My zużycie wynosiło 4,5 l / 100 km przy tym silniku, w bardzo korzystnych warunkach, takich jak utrzymanie 80-90 km / h na chwilę i gładkie.

tylko Pięć zmienić relacje, tak oszałamiająca gorzej. Czwarty jest bardzo długa i na obszarze miejskim, piąty nie jest zbyt wiele, aby przejść przez autostradę. W silniku 115 KM możemy iść z prędkością łatwością mieć dostępny więcej siły.

Ford Tourneo Connect Wielki (długa wersja)

HP 115 1,6 diesel

Faktycznie, jest to pierwszy pojechałem. To jest chyba najbardziej racjonalnym rozwiązaniem w całym zakresie i na pewno skupić większą sprzedaż. Posiada cechy, które musi posiadać prawidłowe zużycie i niezwykły poziom komfortu. W modelach takich jak Focus daje wspaniały efekt.

Nawet wtedy, gdy niska 1500 rpm tachometr nie przenosi drgań zakłócających kierowcę, ale to pokazuje, że nie jest już tak chętnie. Jeśli się pospieszymy rewolucje doczołowego przeszłości 4,000'll zauważyć oczywistą słabość i prosi następny bieg.

Zrobiłem wyprzedzania, z 95 KM no i krótko wszedł na autostradzie, gdzie osiągnął około 130 km / h. Więc konsumpcja nie poszło tak dobrze, 5,5 l / 100 km, co zbiega się z tym podjęte przez benzynę. Flipante, hę? Pamiętaj, że warunki nie były takie same.

Lubię Piza, jest on lubiany i zapomina, że ​​prowadzi pochodna przemysłowych, nawet podczas robienia rond i wyważania mało. Lub jechał sam, lub z pasażerem, chciałbym sprawdzić później jak wypełniony pasażerami i -movidas- rzeczy w bagażniku, ale z silnikami 100 i 115 KM Myślę, że Swift.

zachowanie tylnego zawieszenia z pewnością poprawić masę jako Pobrano wydaje się być trochę luźna. Nie ma typowy powolny i camioneril ale Tourism Management. Jeśli jesteś szorstki z reakcji podwozia kierownicy jest również szybki. Co więcej, brak zastrzeżeń.

I nie przejechał ponad godzinę, a następnie dowolny dysk, ale śmiem twierdzić, że długa podróż byłaby całkiem znośne, zawiesinę sączy nierówny grunt dobrze i nie ma nic wspólnego z furgonetki kilka lat temu. W tym sensie muszę dać mu powód do Forda.

W skrócie ...

Jest to mądre posunięcie, aby mieć Ford SYNC, z podłączeniem do telefonów komórkowych i innych źródeł dźwięku. System jest nieco skomplikowane i ma zbyt wielu przycisków na konsoli środkowej. Kosztowało mnie to trochę bardziej zaznajomieni z nim niż z innych alternatyw więcej "przyjazny" z użytkownikiem.

stop&początek To powinno być standardem we wszystkich przypadkach okres. Nie rozumiem, jak w tym momencie nadal są wykorzystywane monochromatyczne wyświetlacze (Niebieski / czarny) z jak ładny kolor. Że nie jesteśmy w 80! Zintegrowana przeglądarka nie jest zainteresowany, to jest bardzo drogie, każdy zewnętrzny zrobi to samo i lepszą jakość usług za mniejsze pieniądze.

Croe który jest bardzo ciekawy produkt i można dostać jako doskonałą alternatywą dla dużych MPV, bardziej kompaktowych wymiarów zewnętrznych, jak również alternatywa dla zwykłego samochodu. Wiele będzie zaskoczony, gdy próbują, choć nie taka nowa koncepcja. Co to jest w pełni zaktualizowany.

[[Galeria: ford-Tourneo-connect-2014-prezentacja]]

Koszty podróży dla tej prezentacji zostały przejęte przez markę. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz nasz przewodnik do relacji z firmami.

W Motorpasión | "Ford Tourneo Connect 2014": Https: //www.motorpasion.com/ford/ford-tourneo-connect-2014