samochody siedem-osobowa Zawsze były wyjątek na rynku. Byli prawie zawsze kombi rodzina lub opcja, że ​​może mieć trzeci rząd siedzeń (Peugeot 504, Citroën CX lub Mercedes E Class, by wymienić najbardziej znany). Po że oferta została stopniowo znikają z rynku, aż do przybycia MPV (lub MPV) oraz dużego SUV.

Obecnie prawie wszystkie generalist marki, w tym premii, mają w swoim katalogu ponad modelu siedem-osobowym. Jednakże, wszystkie obecnie MPV i SUV, z wyjątkiem a sedan fastback (Tesla model S). Z ponad 30 modeli dostępnych na rynku (ponad 40 gdybyśmy obejmują te pochodzące z samochodów dostawczych), nie jest to łatwe zadanie, decydując się na modelu. Oczywiście, zawsze można wybrać jeden z wiodących modeli w swoim segmencie, takich jak Citroen C4 Picasso Wielki, ale nie zawsze są idealnym modelem dla każdego. Tak więc, zamiast listy liderów jest też o alternatywnych na rynku. Ten wybór, na podstawie naszych badań pomogą.

Siedem samochody tańsze fotele

Co ten wybór modeli, oczywiste jest, że samochody siedem-osobowa są w górnym segmencie rynku: większość modeli przekracza 25.000 euro (w przypadku Renault Grand Kangoo się baza idzie od 20.000 euro ...) , W tym kontekście jest to jeszcze trudniejsze do znalezienia nowego modelu siedem-siedzenia, które jest przystępne. Ale nie panikuj, Istnieją trzy modele, które są poniżej 20.000 euro.

Dacia Lodgy Stepway

Dacia Lodgy Stepway

Logicznie rzecz biorąc, możemy znaleźć tu z mistrzem niskich kosztach: Dacia. Rumuńska firma proponuje lodgy, model w połowie drogi między kombi i MPV. Zakres, jak zawsze w Dacji, jest ograniczona: dwa silniki benzynowe i dwa diesel (o mocach od 90 do 110 CV) w zakresie od 11,370 euro (najtańszy z siedmiu placów rynkowych) Do 16,030 euro Dacia Lodgy Stepway wyposażony w silnik dCi 110 KM, naszego ulubionego zakresu.

Dacia Lodgy Stepway

Pomimo przygód wygląd, Dacia Lodgy Stepway jest modelem wyłącznie do użytku drogowego. To nie jest właścicielem lub mieszane opony nie więcej zapas. I to widać. DCi ma pewne werwę powyżej 1.7000 okrążeń i wygodne road show. Jednak w mieście to nie jest tak wyrozumiały z pasażerami gdzie zawiesinę nieco trudno przejść firma pogorszeniu.

Dacia Lodgy Stepway wewnątrz

Na pokładzie, wykończenia i tworzywa sztuczne są wyraźnie niski koszt, choć ich sprzęt jest właściwy ze względu na cenę. Drugi rząd przeznaczony jest do szerokości i trzy (2 + 1, a nie, jak w większości samochodów osobowych), z dobrą nogi. W trzecim rzędzie siedzeń może pomieścić dwóch osób dorosłych bez trudności -czymś rzadkim w modelach siedem-osobowa, które mają wystarczająco dużo miejsca dla obu nóg i wysokości. Bagażnik jest ogromny konfiguracja pięć Użytkowników (825 litrów) i bardzo mały, z trzecim rzędem siedzeń (200 litrów), jak w większości modeli siedmiomiejscowej.

Toyota Verso

Toyota Verso

Poniżej 20.000 euro, Toyota Verso Jest on dostępny tylko z silnikiem benzynowym 1.6 132 KM. Ale bardziej od 20.300 euro do 21.850 euro, znajdziemy 1,6-litrowy wariantów wysokoprężnych i benzynowych 111 KM 1,8-litrowy 147 KM związane z bezstopniową automatyczną skrzynią biegów.

Toyota Verso jest nadal jednym z najlepszych kompaktowych MPV (4,46 m) w stanie zaoferować najlepszy kompromis między dynamiką i komfortem, wykończenia, bardzo pochlebne prawidłowego wyposażenia standardowego i siedmioma siedzeniami.

Toyota Verso

Oferuje również zwykły modułowość MPV (osoby w pełni siedzenia składane), wyższą niż sedan lub SUV i drugiego rzędu siedzeń wysokość wnętrza. Może on pomieścić dwie osoby dorosłe, choć nie w tym samym komfort siedzeń środkowych rząd. W każdym razie, to jest o wiele lepsze pod tym względem niż Kia Carens (również poniżej 20.000 euro), przy czym trzeci rząd siedzeń jest tylko dla dzieci.

Toyota Verso

Pień, zgodnie z oczekiwaniami, idzie od 440 litrów w pięciu siedzenia do 155 litrów w siedmiu miejscach. Ponownie, większa niż 105 litrów Kia Carens pozostaje ograniczone (Mniej niż Mazda MX-5 Roadster) w konfiguracji siedem-siedzenia.

Proszę PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA
Dacia lodgy11370 do 16.30 euro4,498 mm100 KM 1,6; TCe 115 KM; dCi 90 KM i dCi 110 KMFWD. instrukcja 5634/207 litrówCena. bagażnika.
Toyota Verso18200-20150 euro4.460 mmBenzyna. 1,6 132 KMFWD. manualna 6440/155 litrówWykończeń. Sprzęt.

Ludzie przewoźnik lub MPV, klasyczne rozwiązanie

Do niedawna, MPV były samochody, których konstrukcja została podyktowana funkcją zamiast postaci, stąd minivan termin do ich opisania. Nawet działy marketingu postanowił zrobić im MPV, przez "Multi Purpose Vehicle„Angielski, i pozycja jak samochody dla wszystkich: dla rodzin, dla sportowców, dla profesjonalistów, dla tych, którzy lubią jeździć itp

Mimo to zostały one traci grunt do SUV, ale mają ogromną zaletę, które zostały opracowane od początku mieć siedem miejsc. To daje im odpowiednie pnie konfiguracyjne w rzędy siedzeń oraz przestrzeń wewnętrzną niż SUV podobnych wymiarach.

Ford S-Max

Ford Smax

to Ford S-Max pobiera receptury, które złożyły sukces Pierwsza generacja: prawdziwy siedmiomiejscowej, projekt, który odchodzi od tradycyjnego MPV oraz zdolność do zapewniają zarówno komfort pasażerów i dynamikę, która prowadzi. Rolka jest bardzo ograniczony w zakrętach, obsługuje bardzo szczery i bezpośredni układ kierowniczy. Oczywiście ciężar i środek ciężkości nieco wysokie są odczuwalne przy wejściach ciasnych zakrętów, ale pod względem przyjemności jazdy pokazanych lepszy od jakiegokolwiek MPV.

Ford Smax

Na pokładzie Ford S-Max drugim rzędzie można wsunąć 17 cm, zwalniając miejsce gdyby precise- w trzecim rzędzie siedzeń. Ponadto, poszczególne miejsca w drugim rzędzie są przegubowo, aby zapewnić dostęp do dwóch miejsc trzeciego rzędu. Co do bagażnika w konfiguracji pięciu foteli to aż do 770 litrów i 285 litrów w konfiguracji siedem-siedzenia.

Ford Smax

Wreszcie należy wspomnieć, że oferują dobry postrzeganą jakość wykończeń, projekt deski rozdzielczej bardziej wyrafinowane niż pierwszej generacji i urządzeń, w zależności od wersji, która obejmuje panoramiczny szyberdach i obrazowi z kamery o 180 stopni, co ułatwia manewrowanie w mieście jak podczas parkowania i sole mają zerową widoczność ze względu na ścianach powiedział parking.

Renault Grand Scenic

Renault Grand Scenic

Renault Grand Scenic zrywa z dziedzictwem Renault Scenic. Projekt jest bardziej nowoczesne i mniej MPV, kreska powrót do bardziej klasycznych wnętrzach, ale z imponującej centralnej i ekranem dotykowym dynamiczne zachowanie jest teraz bliższy limuzyny, ale nie będąc tak dobra, jak w przypadku Renault Megane lub Ford S-Max. On po prostu znacznie się poprawiła.

Renault Grand Scenic

Na pokładzie, podczas gdy Renault Grand Scénic zachowuje wzornictwo Poszczególne fotele nie są usuwalne: Teraz wystarczy nacisnąć przycisk, aby ukryć się na podłodze samochodu, zwalniając przestrzeń ładunkową. Drugi rząd siedzeń -Regulowany wzdłużnych oferuje więcej miejsca na nogi dzięki dłuższym rozstawem osi niż Renault Scenic. Trzeci rząd siedzeń, jak w prawie wszystkich tych pojazdów będzie wygodny dla dzieci, a dorośli i młodzież będą czuć się nieco ciasno w tych miejscach.

Renault Grand Scenic

Bagażnik ma 533 litrów w układzie pięciu siedzenia jest zredukowana do 189 litrów z trzecim rzędzie siedzeń w miejscu. Nie wystarczy dla siedmiu osób, oczywiście, ale wciąż więcej niż 170 litrów Citroen C4 Picasso Wielkim-lidera segmentu- lub 145 litrowy BMW 2 grand tourer. Różnica nie jest dużo, ale z siedmioma osobami na pokładzie, wszystko się liczy.

Renault Espace

Renault Espace

Renault Espace jest pionierem wśród minivanów w Europie, dzięki swojej ogromnej przestrzeni wewnętrznej i modułowości, ze składanym indywidualne siedziby wszystkich kształtach, a nawet obracać. Ale dla piątej generacji Renault Espace on całkowicie na nowo. Prezentujemy go jako crossover, ale jego konstrukcja jest wyraźnie, że z MPV z większym zapasem (16 cm) pod jego rywale naziemne. Dla porównania, większość SUV zapewniają między 20 a 22 cm, podczas gdy poprzednia Espace oferowany 12 cm wysokości.

Renault Espace

Transformacja Espace widoczny jest również na kole. szczątki bardzo wygodne, ale teraz oferuje znacznie bardziej dynamiczną jazdę, zwłaszcza w wersjach wyposażony w cztery koła kierowane ochrzczony 4Control. I to nie jest coś, co powinno być oceniana wyłącznie na krętych drogach i wesoły jazdy w mieście oferuje również wyraźną przewagę na manewrowanie w wąskich ulic i parkingów (ma promień skrętu tylko dłużej niż metr Renault Clio) lub po prostu zaparkować długo ich 4,86 ​​m. To wstyd, że ten system nie jest standardem we wszystkich Espace, nawet gdy nie jest to obowiązkowe.

Renault Espace

Konwersja jest nadal na pokładzie. Bye, indywidualne fotele można obracać i gdzie chciał zainstalować w przedziale pasażerskim, jest tym bardziej konwencjonalny teraz i lepiej postrzegana jakość (Renault poczyniła znaczne postępy w tej dziedzinie). Poszczególne miejsca są teraz chowane pod podłogą samochodu poprzez naciśnięcie przycisku w bagażniku lub za pośrednictwem ekranu dotykowego centralnego.

Przestrzeń na pokładzie pozostaje jednym z odniesień w tym segmencie. W drugim rzędzie siedzeń (można przesunąć ponad 17 cm) pojedynczo przestrzeń zarówno dla nóg, a szerokość jest doskonałe. Jednakże, trzeci rząd siedzeń nie jest tak przyjemne, jak w poprzednim pokoleniu, choć mogą podróżować bez problemu dwie osoby dorosłe.

Renault Espace

Konfiguracja rozruchu z siedmioma siedzeniami, w międzyczasie, jest zawartość do 247 litrów. To jest więcej niż wielu MPV, z pewnością, ale także mierzy 4,86 ​​m długości. W każdym razie, nadal nie dociera do Seat Alhambra w tym zakresie.

SEAT Alhambra

Seat Alhambra

Volkswagenn Sharan i jego Twin SEAT Alhambra królować w segmencie dużych vanów z Lancia teraz, że (Chrysler) Voyager, Citroen C8 i Peugeot 807 nie są już na rynku i Renault Espace chce dostać nową dziurę. W przedniej części Volkswagen Sharan, Seat Alhambra zalecać jego bardziej dynamiczne strojenie że nie umniejsza komfortu oraz stosunek ceny do wyposażenia. I chociaż SEAT Alhambra ma kilku rywali, ma też wiele zalet.

Seat Alhambra

Konstrukcja Seat Alhambra, chociaż miło jest wyraźnie funkcjonalne. I że ma swoje zalety w sprawach życia na pokładzie. Wnętrze jest doskonała, a dostęp do tylnych siedzeń, dzięki drzwi przesuwnych jest idealny.

Seat Alhambra

Siedem siedzenia są poszczególne gniazda (przesuwne około 16 cm) rodzaj i całkowicie obracane, aby uzyskać dostęp do foteli trzeciego rzędu. Nachylenie oparcia jest regulowana i składanie w całości. W trzecim rzędzie siedzeń -escamoteable pod maletero- może pomieścić dwie dorosłych, choć położenia siedzenia, a wysoka, nie jest idealny. Są one również nieco wąskie.

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero fotele 5/7
Ford S-Max28975-46400 euro4.796 mmBenzyna i olej napędowy. 120 do 240 KMFWD. AWD. Ręczne lub automatyczne700/285 litrówdynamiczne zachowanie. bagażnika.
Renault Grand Scenic20016-30096 euro4,634 mmBenzyna i olej napędowy. Od 116 do 160 KMFWD. Ręczny lub automatyczny.533/189 litrówKonstrukcja. bagażnika.
Renault Espace30900-44535 euro4.857 mmBenzyna i olej napędowy. Od 131 do 200 KMFWD. Ręczny lub automatyczny.614/247 litrówKonstrukcja. Wykończeń. Przestronności. Dynamizm.
Seat Alhambra33861-43971 euro4.854 mmBenzyna i olej napędowy. Od 116 do 220 KMFWD. Ręczne lub DSG.955/300 litrówPrzestronności. bagażnika. Value for money

Crossover lub SUV, duży

SUV Zostały one zastąpione w wielu aspektach do znanego ciała przeszłości. Wiele z nich oferuje wersje siedmiu pasażerów. Wydają się być droższe niż równowartość mniej praktyczny i MPV na pokładzie zarówno dostęp do trzeciego rzędu siedzeń, jak w sprawach modułowości. Czy lubisz SUV dla prostego problemu estetycznego, widoczność, dostęp na pokładzie lub po prostu dlatego, że od czasu do czasu wychodzi poza praktykę drogowego, tam są ciekawe propozycje.

Land Rover Discovery

Land Rover Discovery HSE

Land Rover Discovery Jest to jeden z flagowych modeli producenta angielskim. Ta nowa generacja jest bliżej do koncepcji Range Rover Discovery, że tradycyjne. Jego dynamiczne właściwości jezdne uległa poprawie, chociaż kierunek pokazany mało wnikliwe zmian i walcowanie ścieżka jest nadal nieco naładowany.

Land Rover Discovery HSE

Jednakże w przypadku gdy przedstawienia Land Rover Discovery Jest doskonały komfort jazdy w: Jest to bardzo wygodne i ciche (nawet diesel). Oczywiście, z Terrain Response II, pokazy Discovery superb off-road. Bez względu na powierzchnię i przeszkody, Discovery honoruje swoich poprzedników.

Land Rover Discovery HSE

Na pokładzie, Dicovery oferuje siedem miejsc dla osób dorosłych; trzeci rząd siedzeń nie są dla konkretnego lub jednorazowego użytku dla dzieci. Nawet z drugiego rzędu siedzeń wyrzucane z powrotem w ogóle, człowiek prawie 1,80 m może siedzieć w kwadratów tle bez kolana dotykając tyłu siedzeń w drugim rzędzie. W zamian za to pojemność bagażnika nie jest najlepszy z tego wyboru samochodów siedem-osobowa.

Land Rover Discovery HSE

Land Rover Discovery idealny dla tych, którzy potrzebują siedem pełnych miejsc -a nie pięć z dwóch więcej na dokładkę lub dla tych, którzy potrzebują, nawet sporadycznie, doskonałe zdolności off-road. A jeśli nie zamierzasz korzystać, w każdym razie, Discoverry jest znacznie wygodne, eleganckie i komfort pasażerów jako priorytetu samochodu. Jest to anegdota, ale pokazuje bardzo dobrze: Odkrycie 12V wyposaża sześć trwa dziewięć portów USB i można podłączyć do ośmiu urządzeń za pomocą wbudowanego Wi-Fi.

5008

5008

5008 to kolejny model, który został przekształcony z klasycznym Citroen C4 Wielki pochodzące z A Picasso- być SUV. Peugeot 5008 ma ograniczone umiejętności off road (Chociaż wysokość prawie 24 cm), lecz pokazano bardzo wygodny i dynamiczny droga, z bardzo wyrazistym kierunku, który daje większą elastyczność niż Skoda Kodiaq, na przykład.

5008

Na pokładzie, Peugeot 5008 wygląda kończy się postrzeganej jakości prawie premium. Ma siedem pojedynczych foteli i choć ich fotele są nieco mniejsze niż Skoda Kodiaq czy Land Rover Discovery, miejsca na nogi w drugim rzędzie siedzeń jest duża (no, nie ma centralnego tunelu, które mogą zakłócić centrum pasażerski ).

5008

Peugeot 5008 On wyróżnia się spośród swoich konkurentów poprzez jego wnętrza modułowości (Indywidualna dla wszystkich siedzeń) dla swoich dynamicznych cech (aby nieść SUV nie oznacza, że ​​nie lubisz jazdę), jego komfort jazdy i urządzenia technologiczne (I-kokpicie, automatyczny hamulec awaryjny ryzyka ostrzeżenie kolizji, aktywny alarmowych niezamierzoną zmianą pasa ruchu, ograniczenia prędkości uznanie, prędkość regulator adaptacyjny z funkcją stop (automatyczna skrzynia biegów), aktywny system nadzoru martwego kąta, Park Assist oraz kamera 360),

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq

Dla każdego, kto szuka samochodu siedem-osobowa i chce naprawdę duże estetykę SUV, Skoda Kodiaq Obecnie jest to jedna z najlepszych propozycji. Z długimi 4,70 m, to nie jest dokładnie to kompaktowy samochód, ale z długim rozstawem osi (2791 mm) Kodiaq oferuje ogromne wnętrze i duży bagażnik równie od jego konfiguracji pięciu siedzeń (560 litrów) i poprawną wersję siedem miejsc (270 litrów).

Skoda fotele Kodiaq

Oczywiście przestronność i komfort nie jest taka sama we wszystkich miejscach. W drugim rzędzie siedzeń (18 cm) otwierającego się na długość i szerokość przestrzeni jest luźny, z wyjątkiem, że to jest na środkowym kwadratu. Jest bliżej, za ukrywanie podłokietnik. Co do trzeciego rzędu siedzeń, tylko dwoje dzieci podróżować naprawdę się w nim komfortowo, chociaż mogą być zajęte przez dwie osoby dorosłe.

Skoda przyczepa Kodiaq

Dynamiczny poziom, bez niezdarny nie jest Kodiaq przyniesie Ci uśmiech, ale przynajmniej jest bardzo wygodne. Idealna również dla tych, którzy muszą ciągnąć przyczepę do 750 kg, jeżeli nie jest on wyposażony w hamulce, a do 2200 kg z hamulcami. ma również Przyczepa systemu i zautomatyzowane odwrotnym kierunku Assist dla tych, którzy nie znają z przyczepą manewrów.

Skoda wewnątrz Kodiaq

Wreszcie wspomnieć, że jako jeden z najnowszych modeli tego wyboru, można wyposażyć wszystkie rodzaje aparatów napędowych (adaptive cruise control, wykrywanie pojazdów w martwym, automatyczne hamowanie, etc) i łączność (Google Earth interesujące, serwis pogodowy, Apple samochodów Play, etc).

Proszę PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA
Land Rover Discovery Sport39975-61405 euro4,590 mmBenzyna i olej napędowy. 150 do 179 KMFWD. AWD. Ręczny lub automatyczny.454 / litr ndOff-road. Przestronności. Comfort. Łączność.
500825400-37800 euro4,641 mmBenzyna i olej napędowy. 99 do 181 KMFWD. Ręczny lub automatyczny.780 / litr NDKonstrukcja. Wykończeń. Modułowość.
Skoda Kodiaq25990-39585 euro4,697 mmBenzyna i olej napędowy. 125 do 190 KMFWD. AWD. Ręczny lub automatyczny.560/270 litrówbagażnika. Przestronności. Holowanie pojemność. Cena-sprzęt.

Luksusowe samochody, także z siedmioma siedzeniami

Wraz z pojawieniem się z luksusowy SUV, marki premium wziął również możliwość zaproponowania modele siedmiu siedzeń do tych wysokich poziomach zasięgu. W tej kategorii mamy włączone mały wybór Modele przekraczające 50.000 euro i non-elektryczne lub hybrydowe (mają własną kategorię).

BMW X5

BMW X5 xDrive30d

BMW X5 jest dynamiczny poziom odniesienia w segmencie SUV: Kierunku brzegu siecznego, stabilność poprzeczna przyczepność i Jarzmo rolki są pewne jego cechy. I czyni to bez rezygnacji z komfortu pasażerów (choć w trybie Sport zawieszenie jest pokazany niepotrzebnie firma). Warto zauważyć, że wszystkie siedem-osobowa BMW X5 wyposażony samopoziomujące zawieszenie pneumatyczne na tylnej osi.

BMW X5 xDrive30d

Ponadto BMW X5 pozostaje wierny polityce BMW sprzętu tylko liczby prawej, pozostawiając klientowi możliwość tworzenia X5 na pismo z długiej listy opcji lub aby był kuszony od różnych opakowaniach sprzęt (o wiele bardziej interesujące ekonomicznie).

BMW X5 xDrive30d

W zakresie zamieszkiwania, oferty X5 przestrzeń i modułowość MPV (Rozkładane fotele, przesuwne, itp). Przestrzeń w drugim rzędzie siedzeń jest doskonały, a w trzecim dwa pasażerów siedzących nieco niższy i nieco wąskie. Przynajmniej nie są miejsca, które może korzystać tylko dzieci, dwie dorosłe osoby mogą tam podróżować.

Mercedes-Benz GLS

Mercedes Benz Gl 400 4MATIC

Mercedes-Benz odważył w jego czasach z luksusowego MPV siedem osobowym, klasa A. Dzisiaj jedynym przedstawicielem kategorii „siedmiu siedzeń” jest Mercedes-Benz GLS (Klasa V jest sześć osobowym). Opracowany głównie na rynek USA, GLS ma rolę Mastodon w naszej starej Europie mierzy 5,13 m (5,16 m długi w wersji 63 AMG) od 1,93 m szerokości i 1,85 m wysoka.

Mercedes Benz Gl 400 4MATIC

Przy takich wymiarach, livability pokładzie Mercedes GLS jest godny „mini van”. Choć miejsce w pierwszych dwóch rzędach siedzeń jest super w trzeciej jest doskonała. Faktycznie, dwie dorosłe osoby mogą podróżować w trzecim rzędzie siedzeń, ale brak miejsca może agobiarles.

Mercedes Benz Gl 400 4MATIC

Mercedes GL potomkiem GLS już wyposażone w standardzie paczki od drogi (skrzynia biegów, Center Lock różnica), ale nadal jest dostępny jako opcja. Oczywiście, napęd na wszystkie koła jest częścią standardowego wyposażenia. W każdym razie, gdzie Imperial próbki GLS komfortu jazdy. Niezwykle wygodne, dobrze ledwie obraca toczenia (aktywne stabilizatory) i jest odporny na boczne wiatry dzięki specyficznej funkcji kontroli stabilności.

Volvo XC90

Volvo XC90 D5

Volvo XC90 jest kwintesencją SUV premii i doskonałą alternatywą dla Niemców lub modeli brytyjskich zwykle stanowią dla całej sprzedaży. Projektowanie, zarówno zewnętrzne i wewnętrzne niezwykle wyrafinowany, sprawia, że ​​nagle zestarzeć niemieckich modeli.

Volvo XC90 D5

Na pokładzie centralny ekran dotykowy do sterowania wszystkimi funkcjami samochodu (GPS, klimat kontrola, multimedialne, itp) ma Rynek bardziej czytelny interfejs oraz szybkość normalnie tylko znaleźliśmy w tabletkach. Jakość materiałów jest praktycznie na poziomie Audi Q7 i działa wyrafinowanie (Komfort i cisza) Są najlepsze z tej kategorii.

Volvo XC90 D5 Momentum

Pod względem przestronności, Audi Q7 5,02 m jest nieco wyższa niż w Volvo XC90. W obu przypadkach, siedziba trzeciego rzędu jest do sporadycznego użytku i nie oferuje tyle samo miejsca co Mercedes GLS. Wśród Q7 Audi i Volvo XC90, różnice są minimalne kosmiczne, ale jak w Q7 dostęp do trzeciego rzędu siedzeń jest daleki od ideału (trzeba złożyć siedzenia w drugim rzędzie w dwóch ruchach) zalecamy Volvo XC90 lepszy dostęp.

Proszę PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA
BMW X561599-106064 euro4,886 mmBenzyna i olej napędowy. Od 231 do 449 KMRWD. AWD. Auto.575/274 litrówDynamizm. tułów
Mercedes GLS88950-155950 euro5.130 mm (AMG: 5160 mm)258 KM diesel i benzyna od 333 do 585 KMAWD. Auto.680/300 litrówHabitabiliad. Wyrafinowanie. Off-road.
Volvo XC9056472-76468 euro4.950 mmBenzyna i olej napędowy. Od 190 do 320 KMFWD. AWD. Auto.640/262 litrówWykończeń. Wyrafinowanie. Konstrukcja. livability

Elektryczne i hybrydowe nie są w sprzeczności z 7 miejsc

Duże miasta są coraz bardziej wrogo do samochodów, a tylko elektryczny i mieszańce mogą poruszać się w miastach jak Madryt, gdy bardzo wysokie epizody zanieczyszczenia. Jeśli trzeba samochód 7-osobowa, które można dostać w dużych miastach bez ograniczeń dotyczących ich emisji lub po prostu z wyboru, istnieją pewne modele, choć najbardziej należą do kategorii luksusowych samochodów.

Toyota Prius +

Toyota Prius +

W zakresie, który jest między 30.000 a 40.000 euro, Toyota Prius + Nie jest to szczególnie niedrogi samochód, ale jeśli trzeba siedem miejsc i nie mogą lub chcą samochód "ekologiczny" przekraczającej 50.000 euro, to jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Toyota Prius +

Technicznie, dynamiczna i sprzęt lub łączność, Prius + jest podobny do innych Toyota zakresie hybrydowego, jak Auris lub poprzedniej generacji Prius. Idealny w mieście (wygodne, ciche, gładkie) Nie jest już tak dużo na drogach, gdzie hałas silnika ciepła staje się dużo bardziej obecny, zwłaszcza gdy podróż do siedmiu postaci deski i nieco niezdarny poziom dynamiki.

Toyota Prius +

Gdzie Prius + jest przekonanie przestronności. I robi to śpiewająco. Pomimo niewielkich rozmiarów, w odniesieniu do klasycznego MPV- zapewnia nośnik z poszczególnych miejsc w każdej pozycji (siedzenia, które mogą ślizgać, składane indywidualnie lub wciągania). jego livability jest wyższa niż wielu kompaktowych MPV, nawet w trzecim rzędzie, gdzie dwie osoby dorosłe nie będą czuć się złowionych (jest lepszy w tym aspekcie do wielu ponadgabarytowych SUV). Tylko dostępność do trzeciego rzędu siedzeń jest gorszy niż jego rywale. A w tle, Prius + ma więcej niż MPV kombi.

Tesla Wzór S

Tesla Wzór S

Tesla Wzór S sui generis pozostaje model (jak długo?) międzynarodowej scenie motoryzacyjnej. I nawet w tym wybór samochodów siedem-osobowa. Jest w 100% elektryczny, zapewnia doskonałe osiągi dynamiczne, wyniki sportowe, jest organem fastback sedan i nadaje się do siedmiu pasażerów, dzięki dwóch opcjonalnych miejsc (4.600 EUR), znajdujących się w bagażniku.

Tesla Model S siedem miejsc

Tesla odzyskane ideę kombi wielka rodzina 70 i 80. Jest to dwa siedzenia nadają się tylko dla dzieci podróżujących z powrotem do kierunku jazdy. Oczywiście, jeśli są one w użyciu, zastępuje głównego pnia (nadal Striker 150 litrów). Tesla zaproponował tę samą opcję w modelu X, ale SUV trzeci rząd siedzeń patrzeć w kierunku jazdy i dwie osoby dorosłe mogą podróżować w nim.

Volvo XC90 T8 Twin Engine

Volvo XC90 T8

Volvo XC90 T8 Twin Engine Jest to plug-in w wersji hybrydowej XC90. Ale również jego wydajność wersja oparta (ponad 400 KM i 5,3 s od 0 do 100 km / h) I luksusowy (nie ma nawet wersji limuzyna z czteromiejscowy). Jak reszta zakresie, to może mieć opcjonalny trzeci rząd siedzeń.

Volvo XC90 trzecim rzędzie siedzeń

Aby podkreślić swój tryb AWD (stały napęd na cztery koła) i Autonomia w 100% elektrycznym trybie do 40 km. Volvo XC90 T8 Twin Engine korzysta z tych samych punktów dla wersji wyposażonych w silnik ciepła, z tym zalet wyższej wydajności i niższym poborze mocy (tak długo, jak wykorzystać możliwości podłączając robią).

Proszę PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA
Toyota Prius +28900-36000 euro4,645 mmBenzyna hybryda 136 KM 1.8 FWD. samochód505/200 litrówCena. emisji CO2.
Tesla Wzór S84,600 do 158.600 euro.4.979 mmMoc (e) od 333 do 612 KMFWD. AWD. Auto.894/150 litrówŚwiadczeń. Konstrukcja. Zero emisji.
Volvo XC90 T8 Twin Engine81180-85180 euro4.950 mm2,0 wtykowe hybrydowego benzyna 408 KMAWD. Auto.640/262 litrówŚwiadczeń. Bezpieczeństwo. Przestronności. emisja CO2

Mini Van, bo czasami sprawach size

Ma cudów, jeśli chcesz pojazd siedmiu pasażerów zdolne do przenoszenia bagażu z siedmiu osób, tylko modele w stanie zaoferować to kwadratura koła są mini van. Pod anglicized hide rzeczywiście pochodzi od tego, co nazywamy w Hiszpanii zawsze dostawcze. Ale uwaga, obecne modele nie mają nic wspólnego z obrazem, że mamy o tematyce 80s van stylu Mercedes MB-100 Te obecne modele są wygodne, ciche, zachowują się prawie jak w samochodzie osobowym i można dostać być bardzo luksusowe.

SsangYong Rodius

Ssangyong Rodius

Mimo, że prawie nikt projektowania Liked SsangYong Rodius Pierwsza generacja miał pewne sukcesy w Hiszpanii dzięki jego bardzo konkurencyjnej cenie. Nowa generacja wykazuje znacznie bardziej kompromisowe design, ale zachowuje tę samą recepturę jak powyżej: Ogromne zamieszkiwania (z 5,13 ME długo, jak to tylko możliwe), wszechstronność, bogate wyposażenie standardowe i bardzo konkurencyjna cena (od 28,100 euro).

Ssangyong Rodius

Ta nowa generacja ma odkształcalny równoległobok są tylnego zawieszenia, co pozwoliło znacznie poprawić komfort jazdy i dynamiczne zachowanie. Ale nie pomyłka, to jeszcze pojazd, który sprzyja wygodzie nad jakimkolwiek innym przepisem. Szybkie off utworów w łatwym tempie, stojącym na czele Rodius nie jest satysfakcjonujące doświadczenie. W każdym razie, że nie jest jego powołaniem. Jej racją bytu jest oferowanie dużo miejsca na pokładzie. I w tym punkcie naprawdę wyróżnia.

Ssangyong Rodius

Chociaż jakość podzespołów i materiałów nie jest do innych koreańskich marek, nie jest to niski model kosztów. Tak, jest wiele do zrobienia. Kompensować SsangYong stawkę za pomocą standardowych urządzeń kompleksowy, który zawiera w swej najprostszej ciśnienie sterowania i siedzenia 2 i 3 rzędzie z regulacją wzdłużnym, trzech dawkach: 12 V, podwójny klimatyzatora tylnych siedzeń i niezależna regulacja na tylnych siedzeń, elektrycznie regulowane i składane lusterka zewnętrzne. Najbardziej wyposażona wersja zawiera nawet komputer multimedialny z odtwarzaczem DVD, aby mieć rozrywkę tylnych pasażerów.

Volkswagen Multivan T6

Volkswagen Multivan Generation Six

Na szóstej generacji „Combi” Volkswagen proponuje T6 Multivan To proponuje pojazdy coraz handlowych z dala od podejmowania na podstawie i odzyskiwanie świadectwo dużych MPV (typ Lancia-Chrysler Voyager) Model kilka lat temu. To jest coś, co jest widoczne w estetycznej prezentacji (bicolor kombinacje nie są obowiązkowe, można także zamówić jeden kolor), a zwłaszcza w jego wyposażenia.

Volkswagen Multivan Generation Six

Aktywny tempomat która zarządza odległość do pojazdu z przodu iz tłumienia elektronicznie pilotowane (Trzy poziomy tłumienia) stanowią część urządzeń. Nawet za kierownicą, Multivan ma melodię bliższy Volkswagen Sharan niż z furgonetki.

Volkswagen Multivan

Na pokładzie, drugi rząd ma dwa poszczególne miejsca, odchylane przesuwne i obracany o 180 ° dla, na przykład, rozmawiając z pasażerów trzeciego rzędu siedzeń. Jest to klasyczna konfiguracja dla pojedynczego siedziska trzy-osobowa, choć jest też usiąść i przesunąć o kilka centymetrów, aby zwiększyć przestrzeń bagażową, na przykład. Która z trzema rzędami siedzeń w pozycji, ma dużą objętość (720 litrów). Możliwe jest również odpoczynek dwa rzędy siedzeń i łączenia ich konwersji tego miejsca w jakimś łóżku. Żaden pojazd siedem stanowisk na rynku z większą wszechstronność niż Volkswagen Multivan.

Volkswagen Multivan

Wreszcie należy zwrócić uwagę na ogromne możliwości personalizacji Multivan z wielu opcji, takich jak ekrany i odtwarzacz DVD, nagrzewnicy wtórnej lub zintegrowana lodówka.

Proszę PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA
SsangYong Rodius28100-38450 euro5.130 mm2,2 diesel 178 KMRWD. Instrukcja. AWD Auto i AutoND / 875 litrówPrzestrzeń. Modułowość. bagażnika. Cena.
Volkswagen Multivan T630320-53390 euro4,904 mm2,0 napędowy 204 KM od 102 do 204 KM i 2,0 benzynyRWD. AWD. Instrukcja. Auto.ND / 720 litrówPrzestrzeń. Modułowość. bagażnika.