Wszechświaty stworzone w serii i filmów fantastyka naukowa Są one często pracuje od projektanta artysty. Wszechświat Gwiezdnych Wojen -visualmente speaking- zawdzięczamy go do Ralph McQuarrie, natomiast Star Trek to dzieło Jay Sydney Mead, lepiej znany jako Syd Mead.

Syd Mead jest specjalistą, jeśli chodzi o kształtowanie przyszłych światów, a także Star Trek jest również odpowiedzialny za światem Blade Runner i Tron, na przykład. Najśmieszniejsze jest to, że również pomógł zaprojektować samochód dla byłej radzieckiej marki Moskvich.

Kuchnia Incident

incydent kuchnia Nikita Jrushchov i Richard Nixon argumentując, aby zobaczyć, kto ma największą kuchnię

Przed zimnej wojny Związek Radziecki i Stany Zjednoczone były już w sprzeczności ideologicznie. Że rywalizacja była jeszcze w telewizji w 1959 roku z okazji Ogólnopolskiej Wystawie amerykańskiej w Moskwie (podobnej ekspozycji, a następnie Związku Radzieckiego, które zostały opracowane kilka miesięcy wcześniej w Nowym Jorku).

Ówczesny wiceprezydent Richard Nixon i przywódca Nikita Jrushchov Radziecki został podniesiony w debacie nad którymi kraj oferuje najlepsze osiągnięcia technologiczne. i zrobili to przed kuchnią General Electric w typowym amerykańskim przedmieściu kamienicy. Tak, to wszystko nieco surrealistyczne ...

MZMA Moskvich 427 Moskvich, jak to 427 były rustykalne i odpowiednie modele klimatu Rosyjskiej, ale niekoniecznie bardzo atrakcyjny.

to „Incydent Kitchen”, a priori, ma niewiele wspólnego z samochodem. Ale to początek woli ZSRR być lepszy technicznie mówiąc o Stanach Zjednoczonych. I że wyższość zaobserwowano we wszystkich dziedzinach, nie tylko w podboju kosmosu. A zatem również w samochodzie.

W 1962 roku Jurij Sołowjow (1920-2013) został dyrektorem VNIITE -The radziecki instytut badań i projektowania mającego na celu rozszerzenie działalności projektowania i tworzenia ZSRR. Od VNIITE, Sołowjow stworzył dziesięć oddziałów, które pogrupowane 400 studio projektowe, wszystkie połączone z nacjonalizacji przemysłu. Celem Sołowjowa i jego zwolenników była poprawa jakości produkcji lokalnej, ergonomii, etc.

I w tym Raymond Loewy ona dzwoniły

Loewy Raymond Loewy obok jednego z jego najsłynniejszych dzieł The Studebaker Avanti.

W 1969 roku Sołowjow spotyka Raymond Loewy, słynny francuski projektant, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. Lowey zaprosił go do Stanów Zjednoczonych, a więc dziwnego, że rząd radziecki accede-. Po powrocie do ZSRR, Sołowjow wynajmuje Loewy zaprojektować 10 produktów dla lokalnego przemysłu. Radzieckie ministerstwo handlu zagranicznego będzie odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, które produkty powinny być zaprojektowane. Wśród zamówień to aparat Zenit, wewnątrz samolotów komercyjnych tupolewa i Moskvich samochodu.

W tym czasie Moskvich potrzebował nowego samochodu sprzedać pewien obraz nowoczesności. Przedsiębiorstwo państwowe było zaprojektowanie nowego modelu tylnego napędu, ale Raymond Loewy ciała ostatecznie odpowiedzialny za jej tworzenia.

Loewy miał talent do projektowania, ale to przede wszystkim geniusz reklamowych i wiedział, sprzedawane bardzo dobrze. Podobnie jak wiele udanych pracowniach projektowych, założyciel zatrzymuje rysowanie i posiada zespół projektantów, którzy robią to za niego. To zawsze było jak Pininfarina, Bertone albo Zagato również. I choć Loewy posiada własny zespół żadnych wątpliwości skontaktować się z projektantem zewnętrznym, który właśnie rozpoczął swoją solową karierę: Syd Mead.

kreatywność Syd Mead

Moskvich Syd Mead

Młoda Syd Mead, który zadebiutował w pracowni projektowania Ford otworzył własne studio projektowe w 1970 roku francuski geniusz zwraca uwagę na niego i instruuje projekt Moskvich. W konstrukcjach Syd Mead, późnym 70s modernizmu i wyrafinowanej i wyporu tym aspekcie z najbardziej futurystycznych projektów są mile widziane. Jedną z najbardziej uderzających aspektów jest zastosowanie taśmy tego samego koloru wewnątrz samochodu z boku, dokładnie tam, gdzie klamki, a co może być boczny tylny kierunkowskaz.

Moskvich Syd Mead Loewy

W tych przypadkach, nigdy nie wiadomo zupełnie, kto jest odpowiedzialny za 100% konstrukcji samochodu, jak dzisiaj, gdzie ostateczny projekt jest zwykle dziełem zespołu kilku członków. Więc może trzeba Loewy zaprojektowany szkice z podstawowych kształtów (Body fastback, projektowanie klin) i Syd Mead opracowała pomysł. Rzeczywiście, w niektórych konstrukcjach Typową cechą Loewy wzory mogą być postrzegane: asymetria występuje, na przykład w modelu projektu czarny.

MZMA Moskvich Aleko 2141 MZMA Moskvich 2141 "Aleko" Aleko Lada lub na rynkach zagranicznych.

projekt Syd Mead i Loewy nie zmaterializował. Istnieje pewna aura tajemniczości o wpływem wzorów Syd Mead i decyzji Sowietów w końcu skopiować projekt i architekturę Simca 1307 (znany również jako rynki i lata jak Simca 1308 lub 1309, Chrysler Alpine, Chrysler 150, Dodge i Talbot Alpine Solara w jego organizmie trzy tomy).

Chrysler Simca 1307 Simca 1307 obaj przywódcy sowieccy lubiany i służył jako inspiracja dla Moskvich Aleko.

Simca 1307 wydany w roku 1975. Samochód został zaprojektowany w języku angielskim przez spółkę zależną Roy Axe i jego zespołu, podczas gdy wszystkich wewnętrznych części mechanicznych i podwozie zostały opracowane we Francji. Jeśli chodzi o Mosckvich Aleko, nie trafią na rynek aż do 1986 roku (i wtedy zastanawiam się, dlaczego nigdy nie udało). I choć Aleko i Simca 1307 są bardzo podobne pod względem stylu, rzeczywistość jest taka, że ​​nie mogli być bardziej różne. Więc jest tylko kilka elementów wspólnych.

Syd Mead ostrze płoza

Jak dla Syd Mead, uwolniony od ograniczeń wszelkiego rodzaju, kiedy trzeba zaprojektować samochód lub dowolny produkt może Uwolnij swoją wyobraźnię i tworzenia wszelkiego rodzaju wszechświatów na filmie lub telewizji.