Test tanim i jeden z najlepszych samochodów sprzedaży w Hiszpanii, prawdziwy Top 10 sprzedaży w 2015 roku znajduje się dokładnie na czwartym miejscu. mówimy o Dacia Sandero, model, który sprzedał 25,338 sztuk w ubiegłym roku, on sam otrzymuje udział w rynku 2,43%. Są marki, które sprzedają mniej jednostek o całą gamę.

Jako że jesteśmy i do wyeliminowania wątpliwości najbardziej nowoczesny, mówię wam top 5 z 2015 roku: (. 32,271 szt) Seat Leon, Seat Ibiza (31,418 szt.), Volkswagen Golf (25,661 szt.), Dacia Sandero (25,338 szt. ) Volkswagen Polo (25.128 szt.). Jak widać jesteś jedyny Francuz, który wkradł się pomiędzy Grupą Volkswagen i to nie przypadek.

Podejście z Renault Dacia okazała się sukcesem i Sandero jest najmocniejszy. Przetestowaliśmy Stepway silnik wysokoprężny, jazda 1.5 dCi 90 KM. Tylko w wersji diesel, chociaż istnieje możliwość wyboru benzyny z trzycylindrowym 0,9-litra 90 KM również. Maksymalna prostota w zakresie i maksymalnej prostoty w sprzedaży, które jak powiedziałem manager marki większość ma predefiniowany skrypt.

Sandero Motorpasion 02

Przychodzi przyznawanie para / małżeństwo poszukuje drugiego samochodu. Mężczyzna prosi o Clio, widzisz, jak, dać im pieniądze, a kobieta mówi, że w żaden sposób nie będzie się wydawać, że. Sprzedawca uczy gołe Sandero, mężczyzna mówi, że jest bardzo brzydki. Potem uczą się Sandero Stepway nich, które spełniają kobiety cenę i estetyczny człowieka (dwa w rzeczywistości). Sprzedaż wykonana.

Czy jest to dobry zakup? Tak, prawie każdy rynek samochodowy jest dobra okazja, czy pasuje do naszych potrzeb, a jeśli weźmiemy pod uwagę, że będą kupować to wychodzi z samochodu o średnio 8 lat, to jest normalne, że każdy obecny samochód jest lepiej , W każdym razie, z tego testu postaramy się dowiedzieć, czy jest możliwe, lepiej kupić.

Na początek należy zacząć od ceny, 12,630 euro, ale nasza jednostka zajmuje kilka opcji, które podnoszą jego cenę do 50 euro przekracza 14.000 euro. Opcje mogą być zmienione w niektórych przypadkach, ale nie w innych. Zajmuje jako dodatki znajdę podstawowe klimatyzację, radio CD z Bluetooth i skórzana kierownica i shifter. Ten ostatni nie jest niezbędna, ale za 73 euro zarabia dużo wizualnie iw dotyku.

Dacia Sandero Motorpasion 04 Fotele z miękkiej puszystej zmęczenia sprzyjanie na długich trasach

Opcje mogłyby bypass są farby metalicznej (333 euro), który wybiera kilka osób, a przeglądarkę, ale faktycznie tylko 230 euro droższe i jeśli regularnie korzysta z wartości GPS. Regulator i ogranicznik prędkości 150 euro, jeśli nie trafi do drogi nie rekompensuje mieć, ale inaczej tempomat Jest to dobry sojusznik.

Wiemy, co kosztuje i cenimy podstawie, że jego ceny. Nie warto ... jak to jest tani, ponieważ nie jest podstawowym Sandero, który sam w sobie jest wielkim kupić jeśli szukasz samochodu z przynajmniej minimum. W tym przypadku możemy wybrać wszystkie te rywale nie pochwalić się low-cost ale one kosztują tyle samo lub mniej niż Sandero:

  • Peugeot 208 1.6 75 KM BlueHDi

  • Fiat Punto 1.3 Multijet 75 KM

  • Kia Rio 1,1 CRDi 75 KM

  • Renault Clio dCi 75 KM

  • Opel Corsa 1.3 CDTI 75 CV

  • Fiat i20 1.1 CRDi 75 KM

  • Ford Fiesta 1.5 TDCi 75 KM

  • Skoda Fabia 1.4 TDI 75 KM

Dacia Sandero Motorpasion 05 Spartan dashboard choć ta wersja posiada listwy ozdobne

Wszystko z pięciodrzwiowej ciało i silnik diesla, wszystkie z nich również z 15 KM mniej niż Sandero, tak, ale wszystkie materiały, a przede wszystkim, wyższa jakość wykończenia Dacia. W niektórych przypadkach również mają więcej sprzętu, stąd powinniśmy spojrzeć krytycznie na tej wersji Sandero.

Sandero Stepway, ale ma dwie ważne zalety w jego korzyść, todocamino atrakcyjnego wizerunku i koncepcji samochodu ekonomicznego, który sprawia wiele martwić się nie do porównania. Zobaczmy. Wszystko w Sandero jest wystarczająca i działa, jest również przestronny samochód wewnątrz i dobry bagażnika (320 litrów).

Jedziemy do oberwać. Aby uruchomić koło ma tylko regulacja wysokości i regulacja wysokości siedziska brakuje. Jest to jedyny odcinek, ale inne modele regulacja fotela jest opcjonalny i nie może na nią liczyć. Siedzenia zbierać ciałko i trzymać do jazdy miejskiej, ale jeśli idziemy do drogi przybyć na naszym celu bardziej zmęczony.

Dacia Sandero Motorpasion 03 Seat szyn oczu

Plastik jest materiałem dominującym i choć zawiera listew ozdobnych, jest twardy i szorstki dotyk. Ale możemy postawić się w sposób praktyczny i przekazać przysmaków, chociaż brak garnizon w prowadnicach przednich i skrajnej prostocie całych siedzeń może dostać się do podważenia, że ​​wiara, że ​​kupiony produkt o jakość / cena pobicia.

Wydaje się więc, ale deska rozdzielcza no komputer pokładowy bezpieczeństwa i idzie z wystarczająco rzeczywistości na tylne hamulce na oś bębna. Jednak możemy znaleźć informacje, które niepokoją nas, jako bufor dla maski, tryb jazdy ECO i precyzyjnej regulacji kąta oparcia przednich foteli.

Do tej pory daliśmy kilka patyków do Stepway i że uważam się zwolennikiem Sandero. Ale jak już wspomniano powyżej, zakup jest logicznym Sandero w oparciu lub jeden z najmniej wyposażonych wersjach z silnikami benzynowymi. Tak mówimy tam bez wątpienia samochód z taniego zakupu cenowej. Jutro zobaczymy, jak to Dacia zachowuje i zachować atakuje, aby zobaczyć, jak broni.

W Motorpasión | (Part 2)