Obok nowej gamy Mercedes-Benz Klasy A 2015 Mercedes-AMG przewiduje również aktualizację dla modelu dostępu, teraz przemianowany Mercedes-AMG 4Matic 45. Zasadniczo, to jest teraz mocniejszy, szybszy, bardziej agresywny i bardziej wszechstronny niż dotychczas. Ponadto, oferowane jest po raz pierwszy (opcja) przodu blokady mechanizmu różnicowego. Przed wami, najmocniejszym kompaktowym rynek.

Jeśli 360 KM ekstrahowano 2 litrowego turbo cztery siłowniki nie są wystarczające, odnowiony 45 uzyskuje się moc 381 KM i moment obrotowy 475 Nm, Powyższe wartości tych wszystkich swoich konkurentów. Dzięki temu obniża sprint od 0 do 100 km / h nie mniej niż czterech dziesiątych -Teraz 4,2 sekundy-, utrzymania średniego zużycia 6,9 litrów stu. Nie złe dla silnika 190,5 KM na litr.

45 ma teraz połączenia Dynamiczny Wybierz AMG, odziedziczone po 63 i GT C, co daje kierowcy różne tryby jazdy, które wpływają na silnik i zmienić głównie: Comfort, Sport, Sport + i indywidualnych. Po raz pierwszy model posiada funkcję "żeglarstwo jazda", dostępne w trybie Comfort i połączeniu z Eco start / stop uruchomić i zatrzymać silnik. Dostępny jest również ESP trójstopniowy (podłączony, rozłączony i Sport).

Opcjonalnie, Mercedes-AMG oferuje pakiet o nazwie Dynamiczny AMG Plus, co sprawia, że ​​45 jeszcze ostrzejszy broń. Kluczem do tego pakietu jest przednia oś mechaniczna blokada mechanizmu różnicowego, co poprawia zdolność trakcji, już ogromne dzięki Wydajność AMG 4Matic, w stanie wysłać do 50% momentu obrotowego na tylną oś lub do pracy w praktyce jako napędem na przednie koła.

Ponadto, opakowanie zawiera Kontrola jazdy AMG, adaptacyjne zawieszenie sportowego, który reguluje tłumienie każdego koła niezależnie i oferuje dwa tryby pracy, które również wpływają na adres duerza. Z AMG Dynamiczny Plus dodaje również ostatni tryb na dynamiczny wybór, zwany wyścig i opracowane do stosowania w obiegu. Po aktywacji, zarówno silnik i zmiana, zawieszenie, wydech i zarządzania, zaostrzone pazury i ESP przechodzi w tryb Sport przenoszenia, co pozwoliło przesunąć nad trybie tylnej osi.

Ponadto automatyczna DCT SPEEDSHIFT AMG 7-biegowa teraz ma krótszą stopę związek pomiędzy 3. i 7. prędkości, umożliwiając lepsze przyspieszenie i, w zależności od marki, szybszej zmiany biegów.

Last but not least, w sekcji estetycznej istnieją również inne zmiany: przeprojektowane spojler przedni spojler, splitter, nowe reflektory LED z "brwi do jazdy dziennej", Uderzając dyfuzor zderzak z czterech pionowych żeber lub spojlera dachowego. Wewnątrz, kierownica ma nowy wygląd, także spłaszczony u dołu, a siedzenia pozwalają na dalsze korekty. Jak konwencjonalne klasy A oferuje łączność Jabłko Car play i MirrorLink, i systemy pomocy dla lepszej jazdy.

Zobacz pełną galerię »Mercedes-AMG 4Matic 45 2015 (18 zdjęcia)

window.addEventListener ( 'obciążenia', funkcja () {$ () każda (funkcja (indeks elementu) {$ (element) .elastislide () wystawienniczej elastislide. ;.})})