Każdy, kto był w jednym z wielkich miast Chiny Należy zdawać sobie sprawę, że ruch, przynajmniej w porównaniu do miast europejskich, jest dość chaotyczny. To stwarza szereg wyzwań dla kierowcy zagranicznego, ale ... można sobie wyobrazić, co to znaczy dla autonomicznego samochodu?

Podczas ostatniego Frankfurt Motor Show, Mercedes-Benz wprowadził program o nazwie "Świat Inteligentny napęd"Który stara się udowodnić swoją technologię autonomiczny napędowy na różnych rynkach na całym świecie, aby ją poprawić i dostosować go do specyfiki każdego miejsca, które nie są dokładnie kilka.

Do stycznia 2018 roku to Mercedes-Benz S klasy autonomicznych objedzie pięciu kontynentach odkryć granice systemu i obszarów wymagających poprawy w oparciu o każdym konkretnym rynku. Celem jest zebranie informacji na temat prawdziwy ruch pomóc markę do dalszego rozwijania systemów i postępy w jeździe pilotowany.

Mercedes-Benz Klasy S jest już stoi jego własny do wyzwań ruchu w Chinach Mercedes-Benz Klasy S jest już stoi jego własny do wyzwań ruchu w Chinach

I nie jest to, że Mercedes-Benz nie wykonał swoją pracę domową, z ponad 5100 wyjazdów na pokładzie 175 testów prototypów. W sumie, ponad 9,5 mln km w Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii i Afryce Południowej i 1,2 mln km w czasie rzeczywistym ruchu, ale nie jest jeszcze fuciente.

Autonomiczny jazdy jest podstawowym filarem przyszłej strategii wielu producentów, a Daimler nie jest wyjątkiem. CASE, akronimem tego podziału spółki, której szef wywiadu w minionym Hall Szanghaj, służąc Connected, Autonomiczny, Shared & Usługi i elektrycznych. Oznacza to, że łączność, autonomiczna technologia, car sharing i elektryfikacja.

to "Świat Inteligentny napęd"Po Niemczech (wrzesień) i Chinach (październik), pojedzie do Australia (Listopad) i Republika Południowej Afryki (Grudzień), gdzie wysiłki skupi się na walidacji najnowszych map cyfrowych tu i wykrywania pieszych w różnych sytuacjach, odpowiednio.

Mercedes-Benz Klasy S jest już stoi jego własny do wyzwań ruchu w Chinach Mercedes-Benz Klasy S jest już stoi jego własny do wyzwań ruchu w Chinach

Ruch na głównym rynku motoryzacyjnego na świecie, a zwłaszcza w takich megalopolis Szanghaj, gdzie ten specjalny Mercedes-Benz sedan jest teraz, że znacznie różni się od tego z wielkich miast Europy lub Stanów Zjednoczonych. Ale ... co stanowi wyzwanie?

Osobliwości ruchu w Chinach

Na początek ilość ruchu i ich różnorodność, z dwu-, trzy- i cztery koła, jest już dużym wyzwaniem dla autonomicznego samochodu musi uznać wszystko wokół niego. Do tego należy dodać także zachowanie kierowcy i zwyczaje, które mogą być bardzo różne od tego, co jesteśmy przyzwyczajeni.

Jakby tego było mało, w Chinach są miejsca, gdzie każdy pas ma inny limit prędkości (Podobny do odpowiednich pasów ruchu w centrum Madrytu ograniczona do 30 km / h), a także inna sygnalizacja (chińskie znaki), a nawet znaki drogowe.

Mercedes-Benz Klasy S jest już stoi jego własny do wyzwań ruchu w Chinach Mercedes-Benz Klasy S jest już stoi jego własny do wyzwań ruchu w Chinach

W chińskich ekspresowych, na przykład, możemy uruchomić z crosswalks, choć w rzeczywistości nie wskazują, że przetnie przechodniów szosa jak są znaki wskazują na bezpieczną odległość między pojazdami. I to, oczywiście, jest czymś autonomicznym samochód musi brać pod uwagę.

Jak już mówiłem kiedyś po naszej wizycie w Centrum Badań i Rozwoju Mercedes-Benz w Chinach (Pekin), ponad 850 pracowników są odpowiedzialne za rozwijać, dostosowywać i projektowania technologii i systemów dla lokalnego rynku chińskiego.