Wydaje się, mniej lub bardziej jasne, że przyszłość motoryzacji będzie z jakiejś formy energii. Lub przynajmniej powinno być, gdyby nie było na dwie pułapki, które utrudniają postęp samochód elektryczny. Pierwszym z nich jest cena, a drugi jest autonomia.

Dzięki ogłoszeniu przez BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company i Volkswagen AG, poprzez Audi i Porsche, tworząc sieć supercaragadores ochrzczeni europejskie IONITY, Producenci mają na celu powalić tych dwóch pułapek. A jeśli po drodze odzyskać grunt otwierany przez Tesla, tym lepiej.

Mercedes Ionity eq

Cztery grupy zaangażowane w joint venture IONITY chcą zbudować 400 stacji ładowania szybki i mocny w całej Europie do roku 2020. Pomysł nie jest nowy i który został wdrożony od jego powstania Tesla. Ale myśleć, że ci producenci zrobić po prostu rywal Tesli byłoby błędem. Sieć ma IONITY więcej, albo przynajmniej być ważnym elementem układanki, która polega na przekonywaniu opinii publicznej na zakup samochodów elektrycznych.

Znów wracamy do roku 2020 jako roku samochodów elektrycznych. Prawie wszyscy producenci mówią, że samochód elektryczny 2020 w jego zasięgu; Mówią o częściowej lub całkowitej jego zakres do tego roku elektryfikacji. Powody, w skrócie, jest konieczność przestrzegania średnio mniej niż 95 g / km emisji CO2 i zużycia nowego systemu homologacji, które sprawiają nam producentów i nie mogą obciążać downsizing swoich silników. Wyjaśnimy to bardziej szczegółowo tutaj.

Sieć ładowarek do złagodzenia braku autonomii

Ionity Volkswagen Golf i

Chociaż różnie i nie ma takiego połączenia lub mechaniczny muzyka motorowy, Tesla wykazały, że samochód elektryczny może być atrakcyjne i przyjemne. To nie jest problem.

Nie, problemem jest to, że, jak dotąd, większość samochody elektryczne nie mają wystarczającej autonomii klienta przyzwyczajonego do benzyny, oleju napędowego lub samochodu hybrydowego kroku do elektrycznego.

W jaki sposób można rozwiązać? Oferując większą autonomię, ale technologia baterii i zarządzanie jeszcze nie umożliwiają znaczne postępy, ale postęp jest ogromny i już pracuje nad nowymi typami baterii. Konieczne jest zaproponowanie alternatywy.

Jeśli BMW, Ford, Daimler i VAG chcą sprzedawać samochody elektryczne powinny mieć one również sieć supercaragdores The IONITY

Tesla robi swoje obciążenia sieci docelowej oraz sieć turbinowe. Pełnią one funkcję stacji benzynowej w samochodzie cieplnej. Tak więc, chociaż elektryczny mieć autonomię małego samochodu benzynowego lub supercar między 300 a 400 km- nie będzie już problemem. Pod koniec dnia, nikt nie dba o swój samochód benzyny nie więcej niż 300 km autonomii, ponieważ wie, że będzie mógł zatankować w minutach. Z electrolineras sieci Ionity, to samo stanie się z elektrycznego.

Jednak w tym wszystkim nie możemy ignorować roli pioniera udziałem Tesla. Amerykańska kultura biznesu, to znaczy, nie oczekuj administracja coś zrobić, ale robi firma Stojak zamontowany Tesla Sprężarki do swoich klientów mógł podróżować. I to był majstersztykiem kalifornijskiej marki. W Europie marki wyboru, ale w końcu podążać ścieżką Tesla widząc bezczynność władz.

IONITY: 350kW ładowarki co 120 km

Porsche Mission E Concept

Więc jeśli BMW, Ford, Daimler i VAG chcą sprzedawać samochody elektryczne powinny mieć one także sieć stacji ładowania IONITY. „Ta europejska sieć stacji ładowania ma dużą pojemność niezbędną do utworzenia rynku dla samochodów elektrycznych papierze”, potwierdził Michael Hajesch, CEO IONITY.

Sieć IONITY zacznie działać w tym roku pierwszych 20 stacji ładowania zlokalizowanych w Niemczech, Austrii i Norwegii. Oni wszystko znajduje się 120 km od siebie i dostarczyć cyfrowych metod płatności (choć jak dotąd żaden ceny są znane).

Bmw I Ionity Centrum Stacje ładowania

W 2018 roku sieć powiększy się do 100 stacji ładowania, każdy może służyć kilka samochodów, niezależnie od marki pojazdu. Każdy punkt obciążenie będzie mieć pojemność 350 kW i zgodne z normami europejskimi Kombinowanego układu ładowania. W Hiszpanii, oczekuje się około 50 stacji. Jasne, że sukces w naszym kraju tej prywatnej inicjatywy zależy również od zarządzania obiektami do realizacji.

Dzięki temu sieć ładowarek przeznaczony jest do rozwiązania problemów autonomii samochodów elektrycznych, tj rozwiązuje jeden z dwóch potknięcia do rozwoju pojazdów elektrycznych. Jak to pomoże udział w rynku energii elektrycznej w Hiszpanii wzrośnie i może zbliżyć się, że z Norwegii?

Zwiększenie udziału w rynku energii elektrycznej

Ionity

Wystarczy prosta sprawa produkcji. Nie luksusowe modele takie jak Tesla, udział w rynku porażenia pójdą w górę, z lub bez sieci ładowarek. Aby zwiększyć udział w rynku, ceny muszą obniżyć baterię i dlatego samochody. A to można osiągnąć tylko wtedy, gdy kroki publiczne z tańszych modeli, czyli tych, którzy na ogół mają mniej autonomii niż Tesla.

Tak więc, jeśli sieć ta zapewnia, że ​​opinia publiczna nie będzie już boją się autonomii, będą one bardziej przystępne cenowo modele, takie jak Renault Zoe, Volkswagen i Nissan Liścia lub Golf które permitaran produkcji baterii do wzrostu. W przypadku wzrostu produkcji, może to zmniejszyć koszt jednostkowy, a zatem ostateczną cenę. I wreszcie cena samochodów.