Kilka lat temu, czytając jakieś historie w 8000 okrążeń, prowadziliśmy ze skutecznością Jorge Azcoitia, jeden z jego redaktorów. Jorge wszedł następnie w Stanach Zjednoczonych, a stamtąd, z nieskończoną detal kronikę przygody mieszkających za kierownicą. Nie jechał włoską markę sportową z włosami na wietrze i wszelkiego rodzaju luksusy, to raczej historia entuzjasty, zwykłym facetem, zakochał się w samochodzie, Toyota AE86 Trueno Sprinter.

Jorge był w Kalifornii z jednostką 88 AE86, znany również jako Hachi Roku (japoński odpowiada liczbie ośmiu sześć jego nazwy), która weszła z dobrym pakietem zmian zarówno podwozia i napędu : kolektory wydechowe, wałki rozrządu wydechowy, sprężyny H&R HTS amortyzatory TOKICO i układ hamulcowy przystosowany do użytku sportowego. Kupując ten samochód był początek długiej i namiętnej relacji.

Wariant Toyota Corolla wyjątkowy

Wezwał również Sprinter Trueno była odmiana czwartej generacji Toyota Corolla o zawartości wagowej, Napęd na tylne koła i 130 KM pod pedału gazu udało mu się uwieść młodych i starych. Wóz gospodarka, ale może zaoferować unikalne doznania jazdy. Zostały wykorzystane przez legendy dryfować jak Keiichi Tsuchiya czy został on bohaterem mangi Początkowa D, Mają znacznie pomógł wyciągnąć mistyczną aurę wokół AE86.

Pierwsze kroki polegają na dostosowaniu małe kalifornijskie Hachi Roku do smaku i jazda Jorge w ustawieniach geometrii i zawieszenia są zainteresowane. Po to gotowy i z zestawem kół 14" a drugi na obwodzie 13" do użytkowania na otwartej drodze, AE86 był gotowy do podjęcia działań.

Na słonecznym California, asfalty hachi Roku testowane wiele obwodów; od tych używanych przez kibiców podczas weekendów do zabytkowych obiektów, takich jak Laguna Seca. Adams Motorsports Park, Ulice Willow, Thunderhill ... Jorge mógł poznać ten sport osobliwe i przygotować się do głównych wyzwań w całej stawu.

celem Nürburgring

Z wiza zbliża się do końca, Jorge nie chciał zostawić cały wysiłek ludzki i gospodarczy, który umieścić AE86 i powrocie na kontynent, nie wahał się jeździć na łodzi, aby dać nowe życie. Już w starego kontynentu, jego pierwszym celem był obwód domu, Jarama. Kilka miesięcy później, zainspirowany wyczynach młodego mężczyzny, którym udało się rzucić w dół pod 10 minutach NÜrburgring 60 CV Citroen AX, Jorge udał się do Europy Środkowej w twarz zielone piekło.

Cel? Zatrzymać chronometr poniżej 9 minut. Tylko 8 pełny liczyć na niemieckim torze i komplet opon, które zostały już torturowanych w okrążeń Kalifornii. Co gorsza, ruch na torze podczas najgorętszych dni w roku nie pomogło. Niemniej jednak, Jorge dostał w siatce w osiem minut i 59 sekund zdobywając wykresy wyglądają teraz na księżycach Hachi Roku.

Historia, towarzyszy pozazdroszczenia obrazów, Jorge własne konto na kanał 98. Bieg silnika może też nadal, oczywiście, przyjrzeć pisania tego entuzjasty samochodowego.

Przestrzeń Toyota:

  • Pasja dla napędu na tylne koła: mityczna Toyota contravolanteo

  • Sześć sektorów, gdzie Toyota ma ikony (II)

  • Jest to konkurencja dusza Nowa Toyota GT 86 Edycja limitowana