için SEAT Leon Cupra 290 sunulması sırasında, sorumlu SEAT Onlar büyülü yere götürdüler, Autodromo Terramar. Bilmiyorum olanlar için, bu ilk araba İspanya'da meydana gelen devre ve dünyada ilk biridir.

vesile özel bir andı, hem de en güçlü SEAT tarihini, spor araba aile Cupra 20. yıldönümü karşılanmaktadır bu yıl başvuran, bunu hak. Fernando Salvador, SEAT İletişim Direktörü herkesin bilmesini gerektiğini bize bazı gerçekleri verdi Autodromo Terramar, uzunluğu ertesi gün tartışılacak bir site.

sadece 300 gün Dahili

Autodromo Terramar Katalan mimar Jaume Mestres ve Fosas tarafından tasarlanmıştır Sadece 300 gün içinde inşa edilmiştir, dönem için bir rekor.

Dört milyon peseta

yatırım devresi oldu oluşturmak için yapılması gerekiyordu dört milyondan peseta. Biz erken 20 bahsediyoruz düşünürsek biz bu yatırım için çok önemli bir zaman temsil anlıyoruz.

Dünyada ilk İspanya'nın devre ve dördüncü

Autodromo Terramar oldu 1923 28 Ekim tarihinde açılışı ilk işaretleme İspanya Grand Prix'si Formula 1. Yani o dönemde İtalya'da İngiltere ve Monza sadece Indianapolis Motor Speedway ABD'de Brooklands vardı çünkü, dünyada dördüncü devre olduğu anlamına gelir.

Baştan ekonomik sorunlar

dört milyondan pesetaya Yatırım destekleyicileri onu zorla mali sorunları vardı o kadar yüksek oldu İlk Grand Prix Formula 1, onlar ele geçirildi girdilerin miktarı. Yani katılan pilotlara ödülleri ödeyemediği yapılan, bu nedenle Uluslararası Otomobil Federasyonu (AIACR) kutlamaları yasakladıdaha fazla uluslararası eleme yarışları.

ilk ve tek noktalar ırk Sekiz arabalar

28 Ekim 1923 tarihinde yapılan ilk yarışta, sekiz araba toplam içeren. En etkileyici olduğunu toplamıdır Onlar iz 2 kilometrelik 100 tur verdi, yarış 200 kilometre tamamlayarak.

90 dereceye kadar yatay kesim

Autodromo Terramar düzenini etkileyici. pist 20 metre genişliğinde ve şekli arriñonada olduğunu. en karakteristik özelliği, var olan öbekli eğriler, bir 90 dereceye kadar en kamber eğim. Bize bu ne anlama hakkında bir fikir vermek için, Indianapolis sadece 35 derece olduğunu söylemek yeterli.

Açıldığı beri sağlam Tek devreli

Autodromo Terramar bir diğer merak, onun açılış gününden itibaren bozulmamış düzeni tutar dünyadaki tek devre olmasıdır. Zemin oluşuyordu 12 santimetre kalınlığında beton levhalar, bağlı oldukları bir aşkın desteklenen başkalarını sürdürmek için bir meraklı sistemi vardı.

SEAT Leon Cupra 290 sunulması sırasında, yeni arabanın direksiyonuna bize parça birkaç tur verme fırsatı buldular ve 204 atlı SEAT Leon Cupra ilk V6 motor, ve her ne kadar plakalar onları etkileyici her şeyin 1923 yılında gibidir görmek engelleyen genelge değiştirdi alanları vardır.

Her türlü Sergi yarışları

Daha önce de söylediğimiz gibi, Autodromo Terramar gelişimini detracted ekonomik sorunlarla doğmuş. gerçekleşen tek noktalar yarış açılış oldu, ama o orada gerçekleşti tek ırk olduğu anlamına gelmez.

1932 yılında, Autodromo büyük bir hayranıyım, aristokrat ve pilot tarafından satın alınmıştır, Edgar de Morawitz, Böyle uçaklar ve otomobiller arasında meydan okuma olarak, bazı ırklar organize ve delil göstermek, o bile İspanya Motosiklet Şampiyonası kutlamak lazım.

1956 yılında son yarışı

Orada yapılan son yarışması 1956 yılında gerçekleşti. Rota halen önemli yarışmalara ev sahipliği yapacak döndü ve henüz bu yana serisinin 20. yıldönümünü kutlamak için otomobil markaları, hevesli motor yarışı veya bize SEAT yol açan böyle sunumlar ziyaretleri ile fotoğraf çekimleri için kullanılır Cupra.

Carlos Sainz ve Miguel Molina için geçerli kayıt

2012 yılında, Red Bull, Autodromo Terramar onun pilotların iki geri döndü Miguel Molina ve Carlos Sainz. Amaç 45,8 saniyeye ayarlanmış devre rekor, dövmek oldu.

Onlar bir Audi R8 LMS almak için her şeyi aldı, ama bu GT için olağan bir ilgisi olan bir yol üzerinde gerçekten etkili oldu meydan ayar bu araba almak oldu. Nihayet onlar var, ama biraz kuş başlangıçta düşünce daha pahalı olduğunu anlattı.

belki de fazla iddialı bir proje yüzdürmek için

Üç yıl önce sunulan bir geri Autodromo Terramar hayat vermeyi iddialı projesi. Proje orijinal düzeni değiştirmek, ancak büyük bir şekilde devrenin etrafında bir kompleks motoru oluşturmak için tasarlanmamış.

Bir söz ediliyordu 240 milyon Euro'luk yatırım Bir karting devresini, bir otel, daire ve lüks villalarında motorlu müzesi, tema parkı ve birçok diğer şeyler arasında bir sosyal kulüp inşa etmek.

projenin uygulanması için takvim görüntüleme ve sadece etrafında hem Autodromo Terramar ve hala orijinal halini muhafaza bir aydan, her şeyin o kaldı gibi görünüyor dikkate alınarak, bir güzel proje.