Merhaba herkes: D

Tuğla için üzgünüm, ama DPF ile disesel sürümü ile tüm foreros ilgilenen düşünüyorum

Ben tüm üyelerine sunuyoruz. Sorun tekerrür önlemek için dört ay Chevrolet Cruze 1.7 VCDI var ve genelde mutluyum ve ben 7500 kilometre yapmış ve birkaç gün önce ben garanti yağ altında yerini ve yeni bir sürümü ile üniteyi güncellenen ve mesaj ı ortaya çıktığını "motor yağ değişim yakında". Orada kusurlu birimlerin bir dizi vardı ve müdahale sorumlu üretici yapıldığı söylendi. Arabayı aldığımda Yapmam kilometrelik% 80-90 genellikle karayolu ve sadece küçük bir kasaba olduğunu ısrarla ...

(Ben arabayı satmak açıklamadı) DPF Rejenerasyonlarda konusunu açıkladı ve bu onun haftada bir kez arabayı almaya şehre geziler yaptıysanız ve bu yolu devrim yaratacak ...

Ben konuyu biraz belgelenmiş ettik ve mutlu DPF'den hakkında bazı endişelere yol açmaktadır:

1) araç satan Ne de böyle dezavantajlarından verildi zaman "mekanizma"Ya talimat kılavuzunda gerektirir dezavantajları hakkında yeterince bilgi ayrıntılı.

2) Temel olarak, DPF otomatik olarak yeniden oluşturulur her "x" stil ve hareket tipi sürüş göre, bu yol ve 2000-2500 rpm üzerinde sabit bir oranda çoğunlukla sirküle eden kilometre (pasif yenilenmesi: DPF ısıtıldı yardımsız ve biriken kurum yakma) değil, Sorun asla olmamalıdır.

3) kent veya karışık yol kentte kullanımı sen petrol DPF'deki enjekte edilir (yağ zarar ve otomatik olarak bir süre artırmak için motoru devrim daha otomatik rejenerasyon bulabilirsiniz yapmak -The diğer kullanıcıların DPF sıcaklığı ve) biriken kurum mutlu yakmak. motor DPF'de yanmış henüz mazot rejenerasyon bitmeden kesilirse yağ ile karıştırıldığı olur çünkü araba, uyarma, değil otomatik rejenerasyonu kesmek için çünkü dikkatli olmalı motor, onu kötüleşen ve bize erken mertek yağı sormak yapma.

[B] Sonuç: Her zaman anlamına gelmektedir tasarruf beri 20.000 kilometre yıllık kazancı rağmen bu, bir benzin ya da hibrid araba aldılar olurdu tüm bilseydim [/ b] bir dizel araç çok tarafından azaldı: zamanlanmış 15,000km (Opel aynı motoru 30.000 km) bulmak, DPF temizlemek için yolun ekstra kilometre yapmak zorunda otomatik Rejenerasyonlarda yüksek tüketim petrol geçmeden değiştirilmelidir ve son olarak ne zaman DPF nerede tasarruf var ... durmasına ve yenileme maliyeti 1800 Euro ya da daha başında olabilir gerektirir? Uzun vadede benzinden çok daha fazla korumak için pahalı bir araç.

Selamlar herkese tekrar, sana yararlı bilgiler olacağını umuyoruz