Yedi koltuklu otomobiller Onlar her zaman pazarda bir istisna olmuştur. Onlar hemen hemen her zaman Aile minibüsü ya da (en ünlü isim Peugeot 504, Citroen CX veya Mercedes E Class) üçüncü koltuk sırasını olabilir bir seçenek vardı. Bu teklif kademeli MPVs (veya MPV) gelişi ve büyük SUV kadar piyasadan kaybolan sonra.

Şu anda, prim dahil hemen hemen tüm kültürlü markalar, yedi koltuklu modeli daha kendi kataloğunda var. Ancak, tüm bir fastback sedan (Tesla Model S) hariç olmak üzere, şimdi MPV ve SUV vardır. Piyasada 30'dan fazla modelleri ile bir model üzerinde karar kolay bir iş değil (40 üzerinden biz ticari araç türetilmiş olanlar eklerseniz). Açıkçası, her zaman böyle Citroen C4 Büyük Picasso gibi alanında lider modelleri birini seçebilir, ama her zaman herkes için ideal bir model değildir. Yani, daha doğrusu bir liderler listesinde olmadığı kadar piyasada alternatifleri de ilgili. Bizim deneylerine dayanmaktadır Bu seçim, yardımcı olacaktır.

Yedi arabalar daha ucuz koltuk

modellerin bu seçimi yapma, yedi koltuklu otomobiller pazarının en sonunda olduğu açıktır: modellerin büyük çoğunluğu 25.000 avroyu (Renault Kangoo yukarı taban 20.000 avrodan giderse ...) . Bu bağlamda uygun fiyatlı olan yeni yedi koltuklu modeli bulmak için daha da zordur. Ama panik yapmayın, 20.000 avronun altında olan üç model vardır.

Dacia Lodgy Stepway

Dacia Lodgy Stepway

Mantıken, düşük maliyetle şampiyonu burada bulabilirsiniz: Dacia. Rumen firması önermektedir lodgy, station wagon MPV ile bir modeli yarım. (11.370 Euro arasında değişen iki motor petrol ve (90 ve 110 CV arasındaki güçlerle) iki dizel: aralık, her zaman olduğu gibi Dacia'daki sınırlıdırYedi pazar kareler en ucuz) Için 16.030 Euro Dacia Lodgy Stepway dCi 110 beygir motor, bizim favori aralık ile donatılmıştır.

Dacia Lodgy Stepway

Maceralı görüntülerine rağmen Dacia Lodgy Stepway yol kullanımı için özel bir modeldir. Bu karışık lastikleri ne de daha fazla işlem gücü sahibi veya vermez. Ve gösterir. dCi 1,7000 tur ve konforlu yol gösterir yukarıda bazı şevki var. Ancak, kentte bu süspansiyon firması kötüleşti geçmek için biraz zordu yolcular ile çok hoşgörülü değil.

Dacia Lodgy Stepway içeride

Onların ekipman fiyat verilen doğru olmasına rağmen tahtada bitirir ve plastik, açıkça düşük maliyetli vardır. İkinci satır iyi bacak boşluğu ile, (en çok araba gibi 2 + 1 olup) genişliğinde ve üç için tasarlanmıştır. üçüncü koltuk sırası zorluklar olmadan iki yetişkin konaklayabilir -bacak ve yükseklik hem de yeterli yer yedi koltuklu modellerinde nadir bir şey. gövde çoğu modellerinde yedi koltuklu olarak büyük beş koltuk konfigürasyonu (825 litre) ve koltukların (200 litre) üçüncü sıranın ile çok azdır.

Toyota Verso

Toyota Verso

20.000 Euro Aşağıda, Toyota Verso Bu 1.6 benzinli motor 132 hp kullanılabilir. Ama daha-dan 20.300 Euro 21.850 Euro biz 1.6 litre dizel varyantlarını ve benzin 111 hp 1.8 litre sürekli değişken otomatik aktarımı ile ilişkili 147 hp bulabilirsiniz.

Toyota Verso hala dinamizm ve konfor iltifat yüzeyler, çok doğru standart donanım ve yedi koltuk arasında en iyi uyumu sunabiliyoruz iyi kompakt MPV (4.46 m) biridir.

Toyota Verso

Aynı zamanda bir salon veya SUV ve koltuk İkinci sıradaki iç yüksekliği daha yüksek MPV (birey tamamen katlanabilen koltuk) olağan modülerlik sunuyor. Satır merkezi koltuklarda aynı konfor ile değil olsa o, iki yetişkin konaklayabilir. Neyse, üçüncü koltuk sırası sadece çocuklar için bir Kia Carens (ayrıca aşağıda 20,000 Euro), daha bu açıdan çok daha iyidir.

Toyota Verso

gövde, beklendiği gibi, yedi koltuk 155 litreye kadar beş koltukta 440 litre gider. Yine, daha yüksek 105 litre Kia Carens az kalır Yedi koltuklu konfigürasyonda (a Mazda MX-5 Roadster daha az).

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA Lütfen
Dacia Lodgy11.370 için 16.30 Euro4,498 mm100hp 1.6; TCe 115 hp; DCI 90 HP ve DCI 110 hpFWD. Manuel 5634/207 litreFiyat. Bagaj bölmesi.
Toyota Verso18200-20150 Euro4.460 mmBenzin. 1.6 132 hpFWD. Manuel 6440/155 litreTamamlanır. Ekipman.

İnsanlar taşıyıcı veya MPV, klasik çözüm

Yakın zamanda, zamana kadar MPV kimin tasarım fonksiyonu yerine forma tarafından dikte edilmiş, bu nedenle dönem minivan bunları anlatmak için arabalar vardı. Hatta pazarlama departmanları "tarafından, onlara bir MPV yapmaya kararÇok Amaçlı Araç"İngilizce, ve her şey için arabalar gibi pozisyon: ailelere, vb götürmek isteyenler için profesyoneller için sporcular, için

Yine de SUV zemin kaybediyor, ama yedi sandalyeye sahip başından itibaren geliştirilen olmanın büyük avantajı var edilmiştir. Bu onlara koltuk satırlardaki doğru yapılandırma gövdelerini ve benzeri boyutlardaki SUV daha bir iç alan sağlamaktadır.

Yeni Ford S-Max

Yeni Ford S Max

bu Yeni Ford S-Max Gerçek yedi koltuklu, geleneksel MPV ve yeteneklerine birbirinden uzaklaştığı bir tasarım: birinci nesil başarı elde tarifi alır açar yolcu konforunu ve dinamizm hem sağlamak. Rulo çok eğriler sınırlıdır, dürüst ve çok doğrudan direksiyon destekler. Tabii ki ağırlık ve dar köşelerde girişlerinde hissedilir bir şekilde yüksek ağırlık merkezi, henüz bir MPV üstün gösterilen sürüş keyfi açısından.

Yeni Ford S Max

Gemide, Ford S-Max ikinci koltuk sırası da üçüncü koltuk sırasının için precise- olsaydı alanını boşaltarak, 17 cm kaydırabilirsiniz. Buna ek olarak, ikinci sıradaki bireysel koltuk üçüncü sıranın iki koltuk erişim sağlamak için menteşeli edilir. gövde gelince, beş koltuklu konfigürasyonda aşağı 770 litre ve yedi koltuklu konfigürasyonda 285 litreye etmektir.

Yeni Ford S Max

Son olarak, biz panoramik cam tavan ve görme fotoğraf makinesi kentinde kolay manevra için 180 derece içerir sürüm, bağlı olduğu teklif iyi bir ilk nesil ve teçhizat daha rafine algılanan bittikten kalitesini, tasarım dashboard belirtmek zorundadır park ve tuzlar, duvarlarının sıfır görünürlüğü olduğu gibi, park söyledi.

Renault Scenic

Renault Scenic

Renault Scenic Renault Scénic mirasıyla kırar. tasarım geri daha klasik ayara tire, daha modern ve daha az MPV, ancak görkemli bir merkez dokunmatik ekranla ve Dinamik davranış bir salon olduğunu şimdi daha yakın olduğunu, ancak olmadan Renault Megane veya Ford S-Max o kadar iyi olmanın. O sadece büyük ölçüde iyileşmiştir.

Renault Scenic

Gemide, Renault Grand Scénic tasarımını korumaktadır ederken Bireysel koltuk çıkarılabilir değildir: Şimdi sadece arabanın katında gizlemek için bir düğmeye basarak, kargo alanı bırakmadan. Koltuk Ayarlanabilir Boy-ikinci sırası Renault Scénic daha uzun dingil mesafesi daha bacak mesafesi sayesinde sunuyor. yetişkin ve gençler oralarda biraz sıkı hissedeceksiniz ise neredeyse tüm bu araçlarda olarak üçüncü koltuk sırası, çocuklar için rahat olacak.

Renault Scenic

Bagaj bölmesi beş koltuklu konfigürasyonda 533 litre, yerinde üçüncü koltuk sırasının ile 189 litreye düşer sunuyor. Kesinlikle yedi kişi için yeterli, ancak bölümlerine dağılımını veya 145 litrelik BMW Serisi 2 görkemli bir tur yapan 170 litre Citroen C4 Büyük Picasso-lideri hala daha fazla değildir. Fark çok değil ama gemide yedi kişi ile, her şey sayar.

Renault Espace

Renault Espace

Renault Espace tüm şekil bireysel koltuk katlama ve hatta dönen ile Avrupa'da MPVs, devasa iç mekan ve modülerliği sayesinde öncüdür. Ama beşinci nesil Renault Espace için o tamamen dönüştürdü. Bir geçit olarak sunulması, ama tasarım açıkça kendi yer kademeli rakipleri altında daha fazla kafa boşluğu (16 cm) bir MPV taşımaktadır. Önceki Espace yüksekliği 12 cm teklif ederken Karşılaştırma ile, en SUV, 20 ve 22 cm arasında bulunur.

Renault Espace

Espace dönüşüm aynı zamanda tekerlek görülmektedir. kalıntılar çok rahat ama şimdi çok daha dinamik bir sürüş sunuyor, Özellikle sürümlerinde 4Control vaftiz dört tane yönetilebilir tekerlek ile donatılmış. Ve bu sadece virajlı yollarda ve şehirdeki neşeli sürüş da dar sokakları ve araba parklarında manevra için açık bir avantaj sunmaktadır değerlendirilecektir gereken bir şey değil (daha uzun bir Renault Clio metreden sadece bir dönme yarıçapına sahiptir) ya da sadece onların 4.86 m uzunluğunda park etmek. Bu sistem opsiyonel olmadığı durumlarda bile, tüm Espace üzerinde standart değil utanç vericidir.

Renault Espace

Dönüşüm gemide hala. döndürmek ve yolcu kabinindeki istediği yere yükleyebilir bireysel koltuk Elveda (Renault bu alandaki çok ilerleme kaydetmiştir) daha geleneksel şimdi ve daha iyi algılanan kalitedir. Bireysel koltuklar şimdi bagajında ​​veya merkezi dokunmatik ekran üzerinden bir düğmeye basarak aracın zeminin altına gizlenebilir özelliktedir.

Uzay gemisinde segmentinde referanslarından biri olmaya devam etmektedir. ikinci koltuk her iki bacak için alan (fazla 17 cm ayrı ayrı kayabilir) ve genişlik süper. onlar sorun olmadan iki yetişkin seyahat edebilirsiniz Ancak, her ne üçüncü koltuk sırası, son nesil olarak hoş değil.

Renault Espace

yedi koltuk önyükleme yapılandırması, bu arada, 247 litreye içeriğidir. Kesinlikle birçok MPV, daha fazladır, aynı zamanda 4.86 m uzunluğunda ölçer. Neyse, yine de bu konuda Elhamra SEAT ulaşmaz.

SEAT Alhambra

Alhambra Seat

Volkswagenn Sharan ve ikizi SEAT Alhambra Büyük MPVs segment üzerinde saltanat Lancia artık (Chrysler) Voyager, Citroen C8 ve Peugeot 807 piyasada artık ve Renault Espace yeni bir delik almak isteyen. Volkswagen Sharan önünde, SEAT Alhambra it'i tavsiye Daha dinamik ayarlama Bu konfor ve ekipman için iyi değerden olumsuz etkisi yok. SEAT Alhambra birkaç rakibi olmasına rağmen Ve, çok fazla niteliklere sahiptir.

Alhambra Seat

SEAT Alhambra tasarımı, her ne kadar güzel açıkça işlevseldir. Ve bu gemide yaşam konularda avantajları var. İç arka koltuklara mükemmel ve erişim, sürgülü kapılar sayesinde mükemmel.

Alhambra Seat

Yedi koltuk (yaklaşık 16 cm kayma), ayrı ayrı koltuklar tip tamamen üçüncü koltuk ulaşmak için döndürülebilir bulunmaktadır. arkalık eğimi ayarlanabilir ve tamamen katlanır olup. maletero- iki yetişkin konaklayabilir altında koltuk pozisyonu, daha doğrusu yüksek, ideal olmasa da üçüncü koltuk sırası, -escamoteable. Onlar da biraz dar.

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero koltuklar 07/05
Yeni Ford S-Max28975-46400 Euro4,796 mmBenzin ve dizel. 240 hp 120FWD. AWD. Manuel veya otomatik700/285 litreDinamik davranış. Bagaj bölmesi.
Renault Scenic20016-30096 Euro4.634 mmBenzin ve dizel. 116 160 HPFWD. Manuel veya otomatik.533/189 litreTasarım. Bagaj bölmesi.
Renault Espace30900-44535 Euro4.857'lık mmBenzin ve dizel. 131 Dan 200 hpFWD. Manuel veya otomatik.614/247 litreTasarım. Tamamlanır. Habitability. Dinamizm.
Alhambra Seat33861-43971 Euro4,854 mmBenzin ve dizel. Den 116 220 hpFWD. Manuel ya da DSG.955/300 litreHabitability. Bagaj bölmesi. Para ekipmanları için değer

Büyük Crossover veya SUV,

SUV Onlar geçmişin tanıdık vücuda birçok yönden değiştirilmiştir. Birçok yedi koltuklu versiyonlarını sunuyoruz. modülerlik konularda olduğu gibi, üçüncü koltuk sırasının için gemide eşdeğer ve daha az pratik MPV hem erişim daha pahalı olma eğilimindedir. Eğer basit bir estetik sorunu için SUV, görünürlük, gemide erişimi veya basitçe çünkü bazen yol pratiği kapalı çıkar olsun, ilginç öneriler vardır.

Land Rover Discovery

Land Rover Discovery Hse

Land Rover Discovery Bu İngilizce üreticinin amiral gemisi modellerinden biridir. Bu yeni nesil geleneksel olduğu Range Rover Discovery kavramına daha yakın. yönü küçük keskin değişiklik gösterilir ve hadde yolu hala biraz şarj edilmiş olmasına rağmen Dinamik sürüş davranışı, iyileşmiştir.

Land Rover Discovery Hse

Ancak, burada Land Rover Discovery gösterileri Bu sürüş konforunda mükemmel: Çok rahat ve sessiz (hatta dizel) 'dir. Tabii ki, arazisi yanıtı II ile Discovery gösterileri süper off-road. Ne olursa olsun yüzey ve engel Discovery öncüllerini onurlandırıyor.

Land Rover Discovery Hse

Gemide, dicovery yetişkinler için yedi sandalye sunar; Üçüncü sıra koltuklar çocuklar için spesifik veya tek kullanım için değildir. Hatta hiç geri atılan ikinci koltuk sırası ile, neredeyse 1.80 m kişi Dizlerin ikinci sıradaki koltukların arkasına dokunmadan arka plan kareler oturabilir. Buna karşılık, önyükleme kapasitesi yedi koltuklu araçların bu seçimin iyi değil.

Land Rover Discovery Hse

Land Rover Discovery yedi tam oturacak ihtiyacı olanlar için idealdir -ve iyi ölçmek için ve hatta bazen ihtiyacı olanlar, mükemmel off-road yetenekleri için değil beş iki daha. Kullanmak için gitmiyorum eğer, zaten Discoverry öncelikli araba çok rahat, zarif ve yolcu konforu olduğunu. Bu bir anekdot, ama çok iyi gösteriyor: Keşif 12V altı dokuz USB portları alır ve entegre kablosuz ağ üzerinden sekiz cihaza kadar bağlayabilirsiniz donatır.

5008

5008

5008 Citroen C4 Büyük Picasso- bir SUV için -türetilmiş klasik MPV transforme edilmiş bir modeldir. Peugeot 5008 sahiptir kapalı sınırlı yol becerileri (Yaklaşık 24 cm yükseklik), ancak gösterilen çok rahat ve dinamik yol, örneğin, bir Skoda Kodiaq daha çeviklik veren bir çok isabetli yönü.

5008

Gemide, Peugeot 5008 bir algılanan kalite neredeyse prim ile bitirir görünüyor. Yedi ayrı koltuk vardır ve bunların koltuklar Skoda Kodiaq veya Land Rover Discovery biraz daha küçük olmasına rağmen, koltuk ikinci sırada bacak mesafesi büyük (kuyu, yolcu merkezini rahatsız edebilir merkezi bir tünel var ).

5008

Peugeot 5008 O iç modülerliği sayesinde rakipleri arasından sıyrılıyor dinamik nitelikleri (eğer sürüş sevmiyorum anlamına gelmez bir SUV taşımak), onun sürüş konforu ve teknolojik donatım (i-Kokpit, çarpışma otomatik acil fren uyarı riski aktif uyarı için (tüm koltuklar için bireysel) şerit değiştirme, tanıma hız limitleri, Durdur (otomatik şanzıman), aktif gözetim sistemi ölü açı ile hız regülatörü adaptif Park,) Assist ve görüş kamerası 360

Skoda Kodiaq

Skoda Kodiaq

Herkes yedi koltuklu araba arıyor ve gerçekten büyük SUV estetiği istiyor Skoda Kodiaq Şu anda en iyi tekliflerin biridir. 4.70 m uzunluğunda ile, tam bir kompakt araba değil ama onun uzun dingil (2791 mm) Kodiaq muazzam iç ve bir beş koltuklu yapılandırmasına eşit derecede büyük çizme (560 litre) ve doğru sürümünü ait sunuyor yedi koltuklar (270 litre).

Skoda Kodiaq koltukları

Açıkçası genişlik ve konfor her yerde aynı değildir. Bunun için bu merkezi kare hisseder dışında ikinci koltuk (18 cm'lik bir açıklık) 'de, boşluk uzunluğu ve genişliği, gevşektir. Bu bir kolçak gizleme, daha yakın. onlar iki yetişkin tarafından işgal edilebilir rağmen üçüncü koltuk sırasının gelince, sadece iki çocuk, içinde gerçekten rahat yolculuk.

Skoda Fragmanı Kodiaq

sakar olmadan dinamik seviyesi, size bir gülümseme getirecek Kodiaq değil, ama en azından çok rahattır. İdeal da o frenler ile donatılmıştır ve frenli 2.200 kg'a kadar değilse, 750 kg'a bir römork çekmek için ihtiyacı olanlar için. Ayrıca vardır Fragman manevraları römork aşina olmayanlar için sistem ve otomatik ters yöne Assist.

Kodiaq içeride Skoda

Son olarak, bu seçimin son modellerinden biri olarak, siz (kör noktalar, hız kontrol, otomatik frenleme vb araçların tespiti) ve bağlantı (Google Earth sürüş yardımı her türlü donatabilirsiniz söz, ilgi noktaları, hava durumu servisi Apple Araba Çal, vs).

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA Lütfen
Land Rover Discovery Spor39975-61405 Euro4.590 mmBenzin ve dizel. 179 hp 150FWD. AWD. Manuel veya otomatik.454 / litre ndArazi. Habitability. Rahatlık. Bağlantı.
500825400-37800 Euro4.641 mmBenzin ve dizel. 181 hp 99FWD. Manuel veya otomatik.780 / litre ndTasarım. Tamamlanır. Modülerlik.
Skoda Kodiaq25990-39585 Euro4.697 mmBenzin ve dizel. 190 hp 125FWD. AWD. Manuel veya otomatik.560/270 litreBagaj bölmesi. Habitability. Çekme kapasitesi. Fiyatı donatması.

Yedi koltuklu ayrıca lüks arabalar,

gelmesiyle Lüks SUV, premium markalar da aralığın bu yüksek seviyelere yedi koltuk modelleri önermek için fırsat aldı. Bu kategoride biz oluşan küçük bir seçki dahil ettik 50.000 Euro aşan modelleri ve elektriksiz veya hibrid (kendi kategorisini var).

BMW X5

Bmw X5 xDrive30d

BMW X5 olduğu Suvda dinamik referans seviye: Kesme tabakası yönü, stabilite, yatay tutma ve silindir kontrol eğrisi, nitelikleri arasında. Ve (Spor modunda süspansiyon gereksiz yere sağlam gösterilmişse de) yolcuların konfor ödün vermeden yapar. Özellikle, yedi koltuklu BMW X5 arka aks üzerinde kendinden yayılan hava süspansiyonu ile donatılmış.

Bmw X5 xDrive30d

Üstelik BMW X5 müşteriye seçeneklerinin uzun bir liste ile mektuba X5 oluşturmak veya çeşitli paketlerinin cazip yeteneği bırakarak, ekipman sadece sağ sayısının BMW politikasına sadık kalır ekipman (çok daha ilginç ekonomik olarak).

Bmw X5 xDrive30d

habitability açısından, X5 teklifler ise bir MPV alanı ve modülerlik (Vs, sürgülü, koltuklar). Üçüncü iki yolcu biraz daha düşük ve biraz dar oturmuş iken ikinci koltuk boşluk, mükemmeldir. En azından onlar sadece çocukları kullanabilirsiniz yerler değil, iki yetişkin orada seyahat edebilirsiniz.

Mercedes-Benz GLS

Mercedes Benz Gl 400 4MATIC

Mercedes-Benz lüks MPV yedi koltuklu, Sınıf A. Bugün ile kendi gününde cesaret, "yedi koltuk kategorisinde" tek temsilcisi Mercedes-Benz GLS (Sınıf V altı koltuklu). öncelikle ABD pazarı için geliştirilen GLS bizim eski Avrupa'da mastodonun rolü vardır: o 1.93 m genişliğinde ve 1,85 m tarafından (63 AMG versiyonunda 5,16 m) 5.13 m uzunluğa, yüksek.

Mercedes Benz Gl 400 4MATIC

Böyle boyutları ile Mercedes GLS gemiye yaşanabilirlik "mini van" layık. koltuklar ilk iki sıra içinde yer üçte süper iken o mükemmel. Aslında, iki yetişkin üçüncü sıradaki koltuklara seyahat edebilirsiniz ama uzayda eksikliği agobiarles edebilirsiniz.

Mercedes Benz Gl 400 4MATIC

GLS Mercedes GL soyundan artık standart yoldan paketi (vites kutusu, merkez diferansiyel kilidi) olarak takılan, ancak bir seçenek olarak kullanılabilir durumda kalır. Tabii ki, tüm tekerleklerden çekiş standart ekipmanları arasında yer almaktadır. Neyse emperyal GLS örnek bir konforla olduğu. Son derece rahat, iyi pek (önleyici aktif silindir çubuklar) haddeleme döner ve stabilite kontrolü belirli bir işleve rüzgarlar sayesinde yan etkilenmez.

Volvo XC90

Volvo XC90 D5

Volvo XC90 Özetin özeti prim SUV ve genellikle tüm satışlar için hesap Almanlar veya İngiliz modeller için mükemmel bir alternatiftir. Son derece rafine bir tasarım, hem dış ve iç aniden eski Alman modellerini büyümesini sağlar.

Volvo XC90 D5

Gemide, merkezi dokunmatik ekran araba tüm işlevlerini (GPS, iklim kontrolü, multimedya, vb) vardır kontrol etmek Piyasa daha okunabilir arayüzü ve normalde hızı sadece biz tabletlerde bulunan. Malzemelerin kalitesi (bir Audi Q7'nin düzeyi ve çalışan arıtma de pratik olduğunukonfor ve sessizlik) Kategorisinin en iyisi misiniz.

Volvo XC90 D5 Momentum

genişlik açısından, Audi Q7 5.02 m Volvo XC90 biraz daha yüksektir. Her iki durumda da üçüncü sıra koltuk arada kullanım içindir ve Mercedes GLS ile aynı yeri sunmuyor. Audi Q7 ve Volvo XC90 arasında, uzay farkları çok az olduğu, ancak üçüncü koltuk sırasına Q7 erişimi olduğu gibi (iki hareketlerinde ikinci sıradaki koltukları katlamak zorunda) önerdiğimiz ideal olmaktan uzaktır Volvo XC90 daha iyi erişim.

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA Lütfen
BMW X561599-106064 Euro4.886 mmBenzin ve dizel. 231 Dan 449 hpRWD. AWD. Oto.575/274 litreDinamizm. gövde
Mercedes GLS88950-155950 Euro5.130 mm (AMG: 5160 mm)333 585 hp 258 hp mazot ve benzinAWD. Oto.680/300 litreHabitabiliad. Iyileştirildi. Arazi.
Volvo XC9056472-76468 Euro4.950 mmBenzin ve dizel. 190 Dan 320 hpFWD. AWD. Oto.640/262 litreTamamlanır. Iyileştirildi. Tasarım. yaşanabilirlik

Elektrikli ve hibrid 7 koltuk ile ters değildir

Büyük şehirler, yalnızca sona arabalara giderek düşmanca elektrik ve melezleri zaman çok yüksek kirlilik bölüm Madrid gibi şehirlerde hareket etmesine izin verdi. Onların emisyonları için veya sadece seçim kısıtlama olmadan büyük şehirlerde alabileceği bir 7 koltuklu araba gerekiyorsa en lüks otomobillerin kategoriye girer rağmen, bazı modeller vardır.

Toyota Prius +

Toyota Prius +

30.000 ila 40.000 Euro aralığında ile, Toyota Prius + Özellikle uygun fiyatlı araba değil, ancak yedi sandalye ihtiyaç ve olamaz ya eğer bir araba istiyorum "ekolojik" 50.000 avroyu aşan, bu sadece makul bir seçenektir.

Toyota Prius +

Teknik olarak, dinamik davranışı ve ekipmanlar veya bağlantı, Prius + Auris veya önceki nesil Prius'la gibi diğer Toyota melezi aralığına benzer. Pürüzsüz, (şehirdeki İdeal rahat, sessiz) Onlar yedi Hamurları- ve biraz beceriksiz dinamik seviyeye yolculuk, özellikle ısı motoru gürültüsü çok daha mevcut hale yolda, artık o kadar fazla.

Toyota Prius +

Nerede Prius + habitability ikna etmektir. Ve bu uçan renkleri ile yapar. Kompakt boyutlarına rağmen, klasik MPV- göre bu (kayabilir koltuk, katlama ya da bireysel geri çekme), ayrı ayrı her pozisyonda koltuk sahip bir taşıyıcı içerir. onun yaşanabilirlik birçok kompakt MPV daha yüksektir, Hatta iki yetişkin yakalanmış hissetmeyeceksiniz üçüncü sıradaki (birçok büyük boy SUV için bu açıdan üstündür). Üçüncü koltuk Sadece erişilebilirlik rakiplerine göre daha kötüdür. Ve arka planda Prius + MPV steyşın daha fazlasına sahiptir.

Tesla Model S

Tesla Model S

Tesla Model S nevi şahsına münhasır (ne kadar?) uluslararası otomobil sahnesinde bir model olarak kalır. Ve hatta yedi koltuklu araçların bu seçimde. Bu,% 100 elektrikli mükemmel dinamik performans, spor performansı sunar, bir fastback sedan gövde ve yedi yolcu için uygundur, bagaja bulunan iki opsiyonel koltuk (4,600 Euro) sayesinde.

Tesla Model S yedi koltuk

Tesla Bu büyük aile station wagon 70 fikrini iyileşti ve 80. gidiş yönüne geri yolculuk çocuklar için iki koltuk sadece uygun. kullanımda ise Açıkçası, ana gövde geçersiz kılar (hala 150 litre forvet). Tesla Model X aynı seçeneği önerisinde bulunmasına karşın koltuk SUV 'üçüncü sıra hareket yönüne doğru bakmak ve iki yetişkin içinde seyahat edebilirsiniz.

Volvo XC90 T8 İkiz Motor

Volvo XC90 T8

Volvo XC90 T8 İkiz Motor Bu eklenti XC90 hibrid versiyonu. Ama aynı zamanda performansı tabanlı sürüm daha (daha 400 hp, 100 km / h 0 ila 5.3 s) Ve (dört koltuklu bile limuzin versiyonu vardır) lüks. serideki diğer olarak, koltuk opsiyonel üçüncü satırı olabilir.

Volvo XC90 üçüncü sıra koltuklar

onun AWD (sürekli dört tekerlekten çekiş) modunu vurgulamak için ve 40 km'ye kadar% 100 elektrikli modda özerklik. Volvo XC90 T8 İkiz Motor (yeter ki do takmayı olasılığını kullanmak gibi) daha yüksek performans ve daha düşük güç tüketimi eklenen avantajları ile bir ısı motoru ile donatılmış versiyonları için aynı noktaları sahiptir.

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA Lütfen
Toyota Prius +28900-36000 Euro4.645 mmBenzin hibrid 136 hp 1.8 FWD. araba505/200 litreFiyat. CO2 emisyonları.
Tesla Model S84600 için 158.600 Euro.4,979 mm333 den 612 hp güç (ler)FWD. AWD. Oto.894/150 litreYararları. Tasarım. Sıfır emisyon.
Volvo XC90 T8 İkiz Motor81180-85180 Euro4.950 mm2.0 bir hibrid benzin 408 hpAWD. Oto.640/262 litreYararları. Güvenlik. Habitability. CO2 emisyonları

Mini Van bazen boyut konularda çünkü

Yedi sakinlerinin bagaj taşıma kapasitesine sahip yedi yolcu aracı isterseniz herhangi mucizeler, anlayabilecek tek modeller daireyi kareye olduklarını sunmak mini kamyonet. anglicized gizleme altında aslında biz minibüsler hep İspanya'da dediğimiz türetilmiş. Ama dikkatli olun, güncel modeller Bunlar şimdiki modeller sessiz, konforlu bir minibüs tarzı MB-100 Mercedes 80s var görüntü ile ilgisi olmayan, neredeyse bir binek arabası gibi davranırlar ve alabilirsiniz çok lüks olması.

SsangYong Rodius

Ssangyong Rodius

Neredeyse hiç kimse sevdim bir tasarıma rağmen SsangYong Rodius İlk nesil onun çok rekabetçi fiyat İspanya sayesinde kısmen başarılı oldular. Yeni nesil çok daha rızaya tasarımını sergileyen, ancak yukarıdaki ile aynı reçete korur: (olabildiğince uzun 5,13 benimle) Büyük yaşamını önemli yönlülük, cömert standart donanım ve (28100 Euro) 'dan çok rekabetçi fiyat.

Ssangyong Rodius

sağladı deforme olabilir bir paralelkenar arka süspansiyonudur sahip yeni nesil, önemli ölçüde sürüş konforunu artırmak ve dinamik davranışı. Ama hiçbir hata, hala başka bir hükmün üzerinde konfor lehine bir araç olduğundan emin olun. Rodius sürüş kolay bir hızda parçaları, kapalı Hızlı ödüllendirici bir deneyim değildir. Neyse, bu onun meslek değil. Varoluş nedeni gemide çok yer sunmaktır. Ve bu bölümde gerçekten öne çıkmaktadır.

Ssangyong Rodius

parçalarına ve malzemelere ilişkin kalitesi diğer Koreli markalar kadar olmasa da, bu düşük maliyetli bir model değildir. Evet, iyileştirilmesi için bir sürü oda var. En temel kontrol lastiği basıncındaki içeren kapsamlı standart ekipmanlarla, SsangYong bahsi telafi etmek için, arka koltuklar için, boylamasına ayar ile 12 V, çift klima Üç doz 2. ve 3. satır koltukları ve elektriksel olarak ayarlanabilir ve dış aynanın katlanarak arka koltuklar için, bağımsız bir düzenleme. DVD oynatıcı arka yolcu ağırladı için en donanımlı versiyonu hatta bir multimedya bilgisayarı kapsar.

Volkswagen Multivan T6

Volkswagen Multivan Nesil Altı

"Combi" altıncı üretimi için Volkswagen önermektedir bir T6 Multivan Bu kaidenin üzerine alarak ve büyük MPV tanıklık kurtarma gelen giderek ticari araçlar önermektedir birkaç yıl önce modeli (Lancia-Chrysler Voyager yazın). Bu estetik sunum belirgindir şeydir (bicolor kombinasyonları zorunlu değildir, aynı zamanda tek bir renk sipariş edebilirsiniz) ve özellikle ekipmanda.

Volkswagen Multivan Nesil Altı

Aktif Cruise Control hangi öndeki araçla aradaki mesafeyi yönetir ve elektronik kumandalı sönümleme (Sönümlemenin üç seviyeleri) ekipman parçasıdır. Hatta direksiyonda, Multivan yakın Volkswagen Sharan buna minibüsten daha bir melodi vardır.

Volkswagen Multivan

Gemide, ikinci sıra iki sahiptir oturma yerleri, uzanmış sürme ve 180 ° dönebilen için, örneğin, üçüncü koltuk sırasının yolcular konuşurken. o da yaslanmak ve örneğin bagaj bölmesi artırmak için birkaç santimetre slayt olmasına rağmen bu, tek bir koltuk üç koltuklular klasik yapılandırmasıdır. Hangi pozisyonda koltuk üç sıra, büyük bir hacim (720 litre) sahiptir. Aynı zamanda iki sıra koltuğa oturan ve bunları birleştiren mümkündür, yatakta bir çeşit içine bu alanı dönüştürmek. Volkswagen Multivan daha büyük yönlülüğü ile piyasada yok yedi koltuklu araç.

Volkswagen Multivan

Son olarak, bu tür ekranlar ve DVD oynatıcı, ikincil ısıtıcı ya da tümleşik buzdolabı gibi sayısız seçenekler ile Multivan özelleştirilmesi muazzam olanaklarını not edin.

PrecioLargoMotoresTransmisiónMaletero 5/7 plazasA Lütfen
SsangYong Rodius28100-38450 Euro5.130 mm2.2 dizel 178 hpRWD. Manuel. AWD Oto ve Otond / 875 litreUzay. Modülerlik. Bagaj bölmesi. Fiyat.
Volkswagen Multivan T630320-53390 Euro4,904 mm2.0 dizel 102 204 hp ve 2.0 benzine 204 hpRWD. AWD. Manuel. Oto.nd / 720 litreUzay. Modülerlik. Bagaj bölmesi.