dizi ve filmde yaratılan Evrenler bilimkurgu Bunlar genellikle bir tasarımcı sanatçının işleri vardır. Yıldız Savaşları -visualmente olarak söylemek gerekirse evreni biz ise Ralph McQuarrie borçluyuz Uzay Yolu daha iyi Syd Mead olarak bilinen Jay Sydney Mead eseridir.

o Uzay Yolu örneğin da Blade Runner ve Tron dünyasına sorumludur yanı sıra gelecekteki dünyalar şekillendirme gelince Syd Mead uzmandır. İşin komik aynı zamanda eski Sovyet marka için bir araba tasarımına katkıda olmasıdır Moskvich.

Mutfak Olayı

Mutfak olay Nikita Jrushchov ve Richard Nixon kim büyük mutfak vardır görmeye savunarak

Soğuk Savaş öncesinde Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri ideolojik anlaşmazlık zaten. Bu rekabet bile Moskova'da Amerikan Ulusal Sergisi (New York'ta bir kaç ay önce geliştirilmiş olan Sovyetler Birliği izliyor benzer maruziyet) vesilesiyle 1959 yılında televizyondan.

Sonra-başkan yardımcısı Nixon ve Nikita Jrushchov Sovyet lideri ülke iyi teknolojik gelişmeler öne sürdüğü bir tartışmaya kaldırdı edildi. ve Onlar bir mutfak, General Electric önünde yaptım Tipik bir Amerikan banliyösü konağında. Evet, hepsi biraz gerçeküstü ...

AZLK Moskvich 427 Moskvich, bu 427 gibi Rus iklim için rustik ve uygun modeller vardı ama mutlaka çok cazip değil.

bu "Mutfak olay", önsel, araba ile ilgisi yoktur. Ama SSCB irade başlangıcı teknolojik ABD hakkında konuşan üstün olduğu işaretler. Ve bu üstünlük uzay fethinde değil, tüm alanlarda görüldü. Ve bu nedenle de arabada.

1962'de Yuri Soloviev (1920-2013) VNIITE ait Yönetmene SSCB tasarım ve yaratılış faaliyetlerini genişletme hedefiyle -the Sovyet araştırma enstitüsü ve tasarım atandı. VNIITE itibaren Soloviev bir devletleştirilmiş sanayinin bağlı 400 tasarım stüdyoları, tüm gruplandırılmış on dalları yaratmıştır. Soloviev ve takipçileri amacı yerel yapımları, ergonomi vb kalitesini artırmak için oldu

Ve bu Raymond Loewy içinde o ipucu verdi

Loewy onun en ünlü eserleri birinin yanında Raymond Loewy, Studebaker Avanti.

1969 yılında, Soloviev Raymond Loewy, ABD'de yaşayan ünlü Fransız tasarımcı karşılamaktadır. Lowey Birleşik davet ettim Devletler-ve şaşırtıcı bir şekilde, Sovyet hükümeti accede-. SSCB döndükten günü, Soloviev yerel endüstrisi için 10 ürünü tasarlamak için Loewy işe. Sovyet dış ticaret bakanlığı ürünleri dizayn edilmelidir ki karar vermek için sorumlu olacak. emir arasında ticari uçak Tupolev ve Moskvich arabanın içinde kamera Zenit vardır.

O zaman, Moskvich modernliğin belli görüntüsünü vermek için yeni bir araba gerekli. devlet şirketi yeni bir arkadaki yolculuk modeli tasarlarken, ama Raymond Loewy vücut için sonunda oluştururken sorumlu olacaktır.

Loewy tasarımı için bir yetenek vardı, ama hepsi bir tanıtım dehası üzerindeydi ve çok iyi satıldı biliyordum. birçok başarılı tasarım stüdyoları gibi, kurucusu çizim durur ve onun için bunu yapmak tasarımcıları bir ekibe sahiptir. Her zaman da var Pininfarina Bertone veya Zagato böyle olmuştur. Ve Loewy sadece onun solo kariyerine başladı harici tasarımcı temas şüphesiz kendi ekibi ise: Syd Mead.

Syd Mead yaratıcılık

Moskvich Syd Mead

Ford tasarım stüdyosu yılında girmiştir Genç Syd Mead, 1970 yılında kendi atölyesini açtı Fransız deha ona önem veriyor ve projeyi talimat Moskvich. Syd Mead, 70'lerin modernizm ve en fütüristik tasarımlar zarif ve neşeli olduğu yönünün tasarımlarda takdir edilmektedir. En çarpıcı yönlerinden biri kapı kolları vardır sağ nerede, yan arabanın içinde aynı renkteki bir şeridin kullanılması, ve ne yan arka dönüş sinyali olabilir.

Moskvich Syd Mead Loewy

Bu durumda, nihai tasarım genellikle birkaç üyeden oluşan bir ekip işi oldukça bugünden olarak, bir arabanın tasarımının% 100 kimin sorumlu olduğunu nerede bilemezsin. olabilecek Yani Loewy temel şekiller (fastback gövde, kama tasarımı) ve Syd Mead fikrini geliştirdi ile çizimler tasarlanmış. Gerçekten de, bazı tasarımlarda, tipik bir özelliği Loewy tasarımları görülebilir: asimetri, tasarım modeli siyah örneğin.

AZLK Moskvich Aleko 2141 AZLK Moskvich 2141 "Aleko" Aleko Lada veya dış pazarlarda.

Syd Mead tasarımı ve Loewy hiçbir zaman. Syd Mead tasarımları ve nihayet Simca 1.307 tasarım ve mimariyi kopya Sovyet kararının etkisi hakkında gizem belli aura vardır (aynı zamanda Simca 1308 veya 1309, Chrysler olarak piyasalar ve yıl olarak bilinir vücudunda üç hacim) Alpin Chrysler 150, kaçma ve Talbot Alpine Solara.

Chrysler Simca 1307 Simca 1307 hem Sovyet liderleri sevdim ve Moskvich Aleko için ilham vermişti.

1307 Simca tüm iç mekanik parçaların ederken, araba Roy Ax ve ekibi tarafından İngilizce yan kuruluşu tasarlanmış 1975 yılında piyasaya ve şasi Fransa'da geliştirilmiştir. Mosckvich Aleko gelince, o 1986 yılına kadar pazara ulaşmak (ve sonra onlar başarılı olamadı neden merak) vermedi. Aleko ve Simca 1307 stil açısından çok benzer olsa da, gerçekte onlar daha farklı olamazdı olmasıdır. Yani ortak unsurların yalnızca birkaç vardır.

Syd Mead bıçak koşucu

Syd Mead gelince, her türlü kısıtlamaları kurtulmuş bir araba tasarımı var veya herhangi bir ürün olabilir zaman hayal açığa ve film veya televizyon için evrenler her türlü oluşturun.