terimi FUD "korku, belirsizlik ve şüphe" anlamına gelir. Bu standlar neredeyse 80'lerde ABD'de Audi bir kez tanınmış Japon markası belli bir model olacağını başlatılacak birine şüpheli benzer görünecek daha ben daha anlatacağım hikaye bitti.

Bu 80s oldu ve Audi satışına başlamıştır Audi 100 ve Audi 200 (C3-üretimi, 1982-1991) bugün ataları Audi A6. Amerikan pazarında olarak satılmaya başladı Audi 5000, zaman çevrimiçi beş silindirli benzinli motorlar, 100 beygir 220 ile. En kuvvetli turbo edildi.

Bu model 1985 yılında 74.601 Audi pik yaparak çok iyi satmaya başladı, ama neredeyse markanın itibarını yok etti. 1986 yılında "60 saniye" olarak adlandırılan CBS programı arabası olduğunu söyledi İstenmeyen hızlanma sorunları ve o yedi ölüm ve 700 kazalara bağlantılıydı.

hayatın tesadüfler, araba kendini farkındalık aldı sağlanmalıdır, frenler çalışmıyor ve hızlandırıcı delilik. Yani Amerikalılar diyoruz UA (istenmeyen ivme). O yıkıcı sonuçlara vardı Audi karşı üçlüsünden başladı.

insanlar üzerinde o arabada güveni kaybetmeye başladı. marka bağlı olarak, hiçbir otomobil başarısız ya da tek başına hızlandırdı. Dahası, herhangi bir araçta fren güç motordan her zaman daha yüksektir. balık şey vardı. Kurbanlar Tüm gücüyle frene bastı, ancak durduramadım iddia etti.

NHTSA marka olarak aynı sonuca, üç yıl geçmiş Audi lehine karar: Bu insanların bir sorun oldu. Neredeyse tüm otomatik Amerikan arabaları, büyük bir fren pedalını ve küçük bir hızlandırıcı var. Audi 5000 gibi Avrupa otomobil en küçük fren pedalını vardı ve gaz kapatın.

Bu ayak debriyaj özeldir Bazı insanlar sol ayak ile frenleme gibi kötü bir huyu var. Audi araba pedalları ayırmak ve bu etkiyi haiz olasılığını azaltmak için incelemesini seslendi: İnsanların yanlış pedalı ve dillerinden düşürmedikleri hızlandırıcı, Daha sonra sonuç açıktı.

görebiliyordu TV'de 5000 Audi görünüşe delirdi ve bunu durdurmak için hiçbir yolu yoktu nasıl. Video dizisi pervasızca manipüle edilmiş ve bu sonradan itiraf etti, ancak aptal kitle bu arabalar insanları öldürebilir her an kendi yaşam ve o düşünüldü.

Bu otomobillerin ikinci el değeri düştü ve satışlar. 1991 yılında Audi sadece 12.283 sattı. Mark fazla güvenlik sağlayan ve Avrupa adları 100 ve 200 retaking tarafından tepki çalıştı, ama oldu. NHTSA çok geç, bu haldeydi altına girdi.

Mark "müşteri her zaman haklıdır" onlar seçti, müvekkillerinin Unskillful pislikler olduğunu ima ederek edildi kolay yolu, almadı ve savunmada gitmedi. Neredeyse patlayıcı kokteyl ABD pazarında Audi kaybolması içerir ve 10 yıl sonrasına kadar geri vermedi.

Bu olaylardan otomatik otomobil var bir miras artık standart olan fren pedalı, basan değilse zorlayıcı insan şanzıman yürüyüşleri eklemek değildi. Açıdan hiçbir Audi 5000 başarısız kanıtlanmış değildir, Yukarıda bahsedilen FUD tüm bir ürünüydü.

"60 saniye", hatasını kabul sona erdi değil sadece görüş olarak NHTSA kararını atmadan önce. Bu ne hatırlıyorsunuz? Sana bir ipucu vereyim. Audi marka Latince adını alır gibi, muhtemelen bir kampanya etkilenen bir başka model de Latince modelin adını alır.

zamanda onlar bu faktörleri katıldı: Medya dezenformasyon, tepki PR marka olmaması ve yetkili makamlardan bir geç bir yanıt. hepimiz bu eklerseniz, biz Toyota durumda Pedalgate ilgili ne yaptığını neden yaptığını anlamak. Kim tarihini biliyor tekrarlamak mahkum.

kaynak | Otomobil, Wikipedia Hakkında thuth