Bu Andorra bugün çok soğuk. Biz katılmak için buraya taşındım deneyim 4MATIC bunlardan otuz yılı aşkın bir süredir Mercedes yapar ve biz eli Michelin yok. Fikir kış lastikleri testi olmasıdır Michelin Pilot Alpin ve Michelin Latitude Alpin, ve biz mümkün olan en kötü senaryoda bunu: hayır yapışma sahip bir ortam.

Seçilen sitesi kayak merkezi Vall Nord'daki. Acil durur içeren bir devre vardır bekliyor, sonra tek seferde savrulma, slaloms bir çift riski taşıyan eğrileri çizilmiş aracın direksiyonunun ... ve eğimli başlar. kar ya da buz veya karışık kar ve buz üzerinde. Evet, bunu bugün hareketli görüntüleri kaydetmek için kamera kullanacak hissetmek ... Bu vaat ediyor.

Arazi yer yer kaygan. Sadece yürümek kayar demek. Araba ile bile düşünmek istemiyorum. beşinci kez kayar sonra odaya girdi ve Kamm daire ve bütün bu önceki konuşma katılacak. kış lastikleri dört tekerlekten tahrik 4MATIC, ESP ve 4ETS içeren Mercedes modellerinde monte alalım.

Öğrendiğimiz veya kaygan zeminlerde sürüş için bilgi ve becerilerini pekiştirmek ve elektronik yardımcıları bu yönü konsantre bizi kolaylaştıracak şekilde soru lastiklerin davranışlarını değerlendirmektir. Fakat herşeyden önce, o yüzden bu lastiklerin bahsedelim.

Kış lastikleri, büyüyen

ortam sıcaklığı, 7 ° C altına düştüğünde, performans bize kısmen bir yaz lastikleri azalma sağlayan lastik sertleştirme ve kısmen onların nedeniyle heykel, lastik sırtına gösteren çizim, çok düşük yapışma yüzeylerine çekmek için tasarlanmış değildir. Uç durumlarda, biz, başlangıç ​​yavaşlatmak ve bu bizi lastikleri vermek çevirmek yeteneğini kaybedebilir. Biz yamaç başlama olasılığı olmadan da vardı ve kontrol şeritli değişiklikleri kaybedersiniz.

Bu sorunu çözmek için, kış lastiği diğer lastiklerden ayırt iki temel özelliklere sahiptir: bunları düşük tutma ve ısı koşulları, özellikle de daha fazla kanal ile lastik sırtının bir çizimde işlev olanak sağlayan belirli bir bileşim geniş ve çekiş yardım etmek kauçuk kesikler daha fazla sayıda.

Avrupa'da, kış lastiklerinin piyasa trendi yükseliyor. üç yıl içinde, bu lastiklerin satışı% 50 oranında artmıştır. İspanya'da aynı dönem için% 10 idi. hava koşulları İspanya besbelli Almanya veya Finlandiya'da kıyaslanabilir değildir, açıktır. Ama kış lastiği çok iyi çalışabilir ülkemizin alanlar olduğunu da doğrudur.

Michelin Pilot Alpin Michelin Latitude Alpin

Oradan, aralık Michelin iki modelden oluşur sunar: Michelin Pilot Alpin, yüksek performanslı otomobiller için tasarlanmış ve Michelin Latitude Alpin, SUV için tasarlanmış. Ortak kış lastikleri biz iki öğeleri temel alan vadede Ridge'n'Flex içinde işaretlemek teknolojileri teknolojileri test:

  1. kenarları ve kesite sahip saçılmış yeni heykel olan bir taban yüzü. bloklarının her birinde,, StabiliGrip adı trombositlerin bir çok bulunan rulo deforme etmek için, tomar pekiştirmek ve flanee önlemek için açılarını düzenlenmiş.
  2. Silika ve --flipa-- ayçiçeği yağı ilave dayanan yeni kauçuk bir kompozisyon. Evet. O HelioCompound 3G (3G ait dediği markasıdır "üçüncü nesil"), Ve bu lastik, buz üzerinde bir yapışma elde etmek, düşük sıcaklıklarda elastikiyeti muhafaza varsayar.

heykel lastik bağlı olarak değişir. için Pilot Alpin, Bu açılar çok çeşitli kaplama büyük bir ana kanal ile bir çizim düşünce vardır. Bu düz ve eğimli kavrama sağlamak için hizmet eder.

bu hatlarda gördüğünüz gibi arada, genel durum asimetrik heykel, bir ... Pilot Alpin en bir Porsche binmek izin vermedikçe. Bu durumda, Stuttgart heykel olan bir yönlü lastik kendisi olması Clermont-Ferrand ile işbirliği var.

durumunda Latitude Alpin, Çekiş sağlanması için bir merkezi bant yerleştirilmiştir. Buna ek olarak, konut iç takviyeler, topuklu korumak tenteleri, aksamına daha fazla güç veren, lastiğin yanak çoğunu kapsayacak şekilde genişlettik. kenarları lastik contalar yerleştirdikten arasında ve stabilitesini sağlamak için.

Ayrıca, önceki nesil ile karşılaştırıldığında bu bir ve başka modelde, her ikisi de kenarlar ve ince tabakaların sayısı artmıştır. Pilot Alpin olarak,% 74 daha fazla köşeleri vardır ve Latitude Alpin,% 40. heykel altına ulaşmaz lameller, gelince, artış lastik turizmde 135 ve% SUV lastikteki% 75'tir.

Alman TÜV tarafından test sonucu ıslak numaraları 18 V lastikleri 90 0 km / h 245/40 R 'ile dolaşan ıslak zemin ve önceki nesil kar üzerinde dört metre frenleme önce üç metre konuşur ve karlı zeminde 50 km 0 / sa.

Ama bunu denemek zorunda hepsi gibi eldeki konuyla gidin.

Pilot Alpin Latitude Alpin sürüş

en bir Mercedes C sınıfı direksiyonuna dönelim, E sınıfı, GLK Class ve Sınıf M. ilk iki monte Michelin Pilot Alpin, SUV donatılmış iken Michelin Latitude Alpin. Ayrıca, yaz lastikleri ile hareket etmeye çalışacağım, bazı Michelin Pilot Sport 3. Biz ıslak, karlı ve buzlu arazi tarafından belli belirsiz çalışacaktır. Eh, bir istisna dışında: yaz lastikleri ile pateni kendimizi adamak için hiçbir ruh hali var.

Ne işe yarar bir C-Serisi Station binerek 15 derecelik hakkında bir rampa üstlenmek olduğunu. Yokuş aşağı, biz paten özen gösterin. Ve yokuş yukarı, biz itmek eğer biz bir şey taşıyabilirsiniz, ama biz bir 4MATIC çekerek muzdarip olduğunu görmek ardından hareketli, neyse ... dur ki. Kış lastikleri ile münhasıran gerçekleştirilen manevralar için şimdi edelim.

Biz ile başlayan çizilen eğriler ve dışa Sınıf E. gemiye Önümüzde geniş bir eğri var. Dolayısıyla, genel bir hata çok erken bir iç köşe düzeltmek (ve bunun için gidin) etmektir. Biz düşük yapışma varsa olduğu gibi, iki eğri geri iz direksiyonu çevirirken, tekerlekler kavrama bize kaybetmek çünkü, biz hatayı ödeyecek. Ve subviraremos, biz, hakkı yapacak biz küsme ve en yakın ağacı selamlıyorum edeceğiz. Merhaba, nasılsın? Sadece çöktü.

çözüm
Biz iç köşe can uzak şeyi düzelt. mümkün olduğu kadar eğrinin dış tarafında kalır. Hafifçe çevirip dönüşün çıkışına görene kadar gaz vermeyin.

tarafından alalım kontrol aşırı yönlendirmeli Sınıf C ile Biz bize durdurmak ve almak için çevirmek yapar yolda bir engel bulacaksınız. Bunu yaparken, araç öne doğru eğilir ve arka tutma kaybeder, bu yüzden sobreviramos, biz, trompeamos Götten, sollamak deneyin. bu kadar hızlı bize yaklaştıkça bu diğer ağacındaki emperramos bakarsanız Ayrıca, biz çok yakından bilerek sonunda o daha olasıdır. günün ikinci.

Hayır, neyse biz görünürde hiçbir ağaçlar var. Sadece bir kar yamaç yaşamak için. Ve çünkü bizim davranış Benidorm dışına görünüyor bazı testlere kış lastiklerini sahip olmasına rağmen, neyse ki. Lastikler hayal edebileceğinden çok daha fazla, ama anahtar bu durumlarda nasıl davranacağını bilmektir.

çözüm
Gerçekten gidip, buna göre yönlendirmek istediğiniz yere doğru bakın.

İçinde var bir sonraki durağı devre koniler. Biz araba değişti, biz bırakın ve biz arabalar ve SUV olsun. Büyük sözler, onu dinleyelim. Biz ağırlık merkezini artırdı, kitle arttı ... ve ayrıca asfalt tamamen donmuş. Yani bir kayma biten ve zemine düşmesi buz yapışan aracı için özel tabanı olmadan dolaşmak.

Bu şartlar altında, döner ve tahta üzerinde iki slaloms contragiros bu hızlandırmak ve arkadan öne doğru ve bunun tam tersi bir ağırlık transfer zaman yavaşlatmak için olduğu gibi GLK ve Sınıf M sınıfı, pedalları bizi son derece yumuşak bir hale getirir. tekerlek mu? Hiçbir şey, sadece yeterli bir küçük arabayı yatırmak için. Biz teslim ederse, tekerlekler çekiş ve subviramos kaybederler. birinci devre GLK ve koni arasındaki daha büyük bir mesafe ısıtır. ikinci altın standarttır.

çözüm
Diğer bir külah dönüm noktasına hareketleri düşünerek, temel çevirmek ve araba understeer varsa, daha sonra açabilirsiniz böylece kavrama yeniden kazanmak için direksiyonu düzeltin.

Sadece bir acil frenleme artık biliyoruz şey çok iyi eğer kar veya buz hakkında. Biz iyice frenleme önce 55 ila 60 km / s hıza ulaşacak. Biz yolun ortasında yatan bir beden gibi, biz ezmek olmamalıdır koni bir çizgi bekliyoruz. Arabayı vermek için durma dan hızlandırmak ve biz engel tanıştığında oynamayı bırak.

Oh, ve cesur herhangi bir referans olmadan. Nerede frenlemeyi başlayacağım? Nerede içgüdüsü söyler. Biz SUV ile yapmak başka şey, daha tartı. bize yavaş ama her şeyden başladı zaman önemli olan yoğun frenleme, biz bir canavar kütlesinin iki ton var hızdır bu Wickers ile sepet gelir.

çözüm
hareket halindeki bir aracın içinde biriken kinetik enerji araç kütle ve hız seyahat (Ec = ½mv²) karesiyle ilgili olduğunu unutmayın. Yani hız aniden durdurmak varsa sorunu quadrupling ulaşır ikiz anlamına gelir.

Ve tüm bu iyi, ama iyi hareket halinde görülen, burada ben bir video bırakın:

Ben kış lastikleri satın alıyor musunuz?

Tamam, her şeyden sonra gördüğümüz ve okudum, soru ortaya çıkıyor: Ben kış lastikleri satın alıyor musunuz? Eh ... duruma göre değişir. Eğer yarımadanın kuzey üçüncü yaşayan veya sıcaklıklar daha hafif nerede olduğunu, sahil hattında çok olmadıkça Madrid yukarı, yaklaşık onlara partiyi hizmet ettiği daha muhtemeldir. O kış lastikleri kurmak için gittik biz Hatzive yorumladı olarak Ancak, 20 rulo ve lastik parçalanır etmez.

Tabii ki, Vall Nord bizim için ... olumsuz koşullarda çalışır ancak kış lastikleri onların salsa vardı. Aslında, Sıcaklık daha iyi iş düşük olarak. arabalardan biri çalıntı ve beni aşağı sınırına bildirerek olmalıydı açıkça görmek bitirmek için. Şüphesiz ben fark dramatik olduğunu sanmıyorum olsa, biraz tüketim ve yol gürültüsü artmış olacaktı ve çok yangın kış lastikleri olsaydı ben karşılaştırılabilir yaz daha kötü ızgaralarının.

Her lastik neyse odur agresiva-- söylemek çok dinamik sürüş-değil performans gösteriyor. Şimdi gerçekten neyi çabaları bağlı lastikleri göndermek ve bu değilse, o zaman belki gelecek yıl öncesinde düşünürdüm ki belki yapıyorum soru bu zaten beni soğuk atılan .

Ekonomik konusunda, orada Andorra öğrenilen bir şeydir ve bir tasarruf temsil edebilir, hangi bir mektup biz yaz lastiklerinde onaylı olandan daha az bir hız kodu monte edebilirsiniz bir kış lastiği . Biz normalde kapalı 235/65 R 17 91V uyarlarsa Örneğin, biz 235/65 R17 91H monte olabilir. Üstelik ben kilometre yüzden hep birini geçirebilirsiniz ve daha sonra diğer, aynı şeyi bitirdikten ...

Hiçbir şey, konuya birkaç tur vereceğiz ve biz benim yaptığım göreceksiniz. Cadde üzerinde kar yağmaya başlar.

Michelin Pilot Alpin Michelin Latitude Alpin, Deneyim 4Matic »tam galerisi bakın (27 fotoğraf)

Michelin Pilot Alpin Michelin Latitude Alpin (resmi fotoğrafları) »tam galerisi bakın (18 fotoğraf)

Bu sunum için Seyahat masrafları markaya göre kabul edilmiştir. Daha fazla bilgi için firmalarla ilişkileri etme kılavuzuna bakın.

window.addEventListener ( 'yük', fonksiyon () {$ () her biri (fonksiyonu (indeksi, eleman) {$ (eleman) .elastislide () 'galeri elastislide.' ;.})})