Biz soyut içinde söz ederken Bir arabanın yiyici değeri Biz satıldığında miktarı Kullanılmış bir aracın sahibini hissetmek demek. Aslında, bir arabanın piyasa değeri otomobil pazarında bağlı ulaşabilmesi fiyata başka bir şey değildir temelde ne yaş, onun durumu ve piyasanın yasalarına göre. ikinci el pazarında bir araba satan geldiğinde Dolayısıyla, önemli bir olgudur.

tazminat sigorta karaya uygulandığında, bir arabanın piyasa değeri bir trafik kazası öncesinde zamanda aracın sahip satış değeri olarak kabul edilir. Ancak bu denklem her zaman kullanılmaz. Bu aynı arabaya sahip yedek değerinin bir arabanın piyasa değerini ayırt etmek, veya geliştirilmiş karşı ya da yeni otomobil piyasa değerinin değerine karşı bir arabanın piyasa değeri birbirinden ayırt etmek gerek bize getiriyor.

en farkların ne görelim.

Bir arabanın piyasa değeri tekrar değmez

Bir arabanın piyasa değeri nedir

Doğal olarak, Bir arabanın piyasa değeri yeni arabanın değeri olmayabilir, piyasa değeri dikkate alır, çünkü diğer faktörlerin yanı sıra, kıdem Araç, yeni değer o ilk taşıma ve satın alma sırasında geçerli olabilir vergileri de dahil olmak, bayilik çıktığında aracın sahip olduğu değer ise.

Should yeni bir aracın değeri için bir sigorta tazminat, işte bu politikada girilen opsiyonlarla birlikte yeni bir araba, olduğu gibi onlar faturayı ödeyecek demektir. araba artık imal edilirse, bunun yerini eşdeğer modeline tam tutarı ödeyecek. sigortalı hakkı olan, Sigorta Sözleşmeleri Madde Kanunun 50/1980 18 nci maddesine göre sigortalı tarafından seçilen Bu ödeme, sermaye (para) ya da ayni (bir araba) yapılabilir Bu ödemeyi almak için nasıl karar versin:

Ne zaman doğa sigortası izin ve rıza sigortalı, sigortacı hasarlı nesnenin onarım veya değiştirme için tazminat ödenmesini yerine.

Piyasa değerine karşı yenileme değeri

Bir arabanın piyasa değeri nedir

yerine koyma değeri, olarak da adlandırılan piyasa değeri, durumda bir arabanın değeridir satın almak bir trafik kazasında biri hemen önceki zaman içinde o oluşur. değişim değeri araç harap yıllarda aynı özellikleri ve aynı yaşta, sahip bir araba, değeridir. Bu durumda önemli olduklarına ve kilometre ve araç durumunun haddelenmiş yoktur. Opsiyonel araç aksesuarları, bunlar da Politikada girilir onun yerine değerine dahil edilir.

Törende bir konuşma yapan Bir arabanın yiyici değeri değeri ise bir satmak bir trafik kazasında birine hemen önceki zaman içinde değiştirme değeri olarak tarif edilen aynı koşullar altında meydana gelir.

Bu nedenle, yedek değeri ile piyasa değeri arasındaki farktır Satın alma fiyatı ve satış fiyatı arasındaki fark Araç. Bu fark bir ticari mi, ve bakım veya yine bu tür ücretli satın alma ve vergi sürecinde vardır kar marjını satmadan önce arabanın üzerinde gerçekleştirilen onarımlar içerir Trafik işlemleri iletim araçlarını şarj eder.

Piyasa değeri geliştirilebilir

Bir arabanın piyasa değeri nedir

operasyonlar uzman bir sonuçlanan bir araba ama operasyonun bu değeri artırmak tercih sorumludur şirketin adil piyasa değerini belirleyen hangi araçların değerlendirme vardır gelişmiş piyasa değeri. Bu durumda, biz pazar değeri ve bir arabanın yedek değeri arasında değişebilir bir değeri hakkında konuşun. Her şey elimizde ticaret koşullarına bağlıdır. Belirli bir sigortanın kapsadığı bir trafik kazası hakkında konuşmak ise, sigorta poliçesi ayrıntılı koşulları bu araç için işe ne işaretlemelisiniz.

artan piyasa değerini hesaplamak için, referans olarak yukarıda hiçbiri başka bir değer alınır. Genellikle sağlanan dikkate araç (Ganvam ve / veya EUROTAX) yayınları referans değerleri uzmanları satın veriyi alır, ve bu değerler bir şekilde ilave edilir kullanmak sigorta durumunda politika açısından belirlenir yüzde.

Bir arabanın piyasa değeri hesaplanmış nasıl?

Bir arabanın piyasa değeri nedir

Bir arabanın piyasa değerini hesaplamak için diğer faktörlerin yanı sıra, dikkate alınır, periyodik değiştirmek tablolar aracılığıyla Maliye Bakanlığı belirler resmi tutarlar. Ocak 2014 1 yürürlüğe giren akım, al HAP / 2367/2013 içindedir. Liste marka ve modeller tarafından sınıflandırılır ancak, evet, cari tablolar da gemilerin piyasa değerleri toplamak kısmen, 500'den fazla sayfaları işgal edilir.

Neyse, her zaman daha hızlı gitmek için bir araba bir hesap piyasa değerini kullanabilirsiniz. Biz kullanımını göreceğimiz gibi, bu ana veri olarak dikkate alınır Aracın ilk kayıt tarihi, hangi sonuçta bu yaşını belirleyen şeydir. Oradan, marka, model ve eğer uygulanabilir versiyonu aradı ve biz aracın o yıla göre oluşur Hazine tarafından yayınlanan resmi değerde bir yüzdesidir ilgili değeri elde:

 • 1 yıla kadar:% 100
 • Daha 1 yıl 2 daha:% 84
 • 3'e 2 yıldan fazla:% 67
 • 3 yıl içinde, en fazla 4:% 56
 • 4 yılda, 5 adede kadar: 47%
 • 6-5 yıl içinde:% 39
 • 7 den fazla 6 yaş:% 34
 • 8'e kadar fazla 7 yaş:% 28
 • 8 yıl boyunca, 9:% 24
 • 10 den fazla 9 yıl:% 19
 • 10 yılı aşkın, 11'e kadar:% 17
 • 11 yıldan uzun bir süre, 12 kadar:% 13
 • 12 yıldan:% 10

Bu yüzdeler zaten kayıtlı binek otomobil, SUV ve motosikletler uygulanır. hesaplama sonucunda ortaya çıkan tutarda günü, o adanmış olan bir arabanın piyasa değerinin% 70 azaltılmış ve fazla altı aşağıdaki faaliyetlerden herhangi aylarca edilmelidir: öğretim sürücüler, sürücü veya taksi olmadan araba kiralama.