Az ya da çok açık otomobilin geleceği bazı elektrik formun olacak gibi görünüyor. o ilerlemesini engelleyen iki tuzaklar olmasaydı Ya da en azından olması gerektiği elektrikli araba. İlk fiyat ve ikinci özerklik olduğunu.

Audi ve Porsche yoluyla BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company ve Volkswagen AG Grubu tarafından duyuru oluşturma ile bir supercaragadores ağı Avrupa vaftiz olan IONITY, üreticileri bu iki tuzağın yıkmak amaçlıyoruz. Ve bu arada eğer Tesla tarafından açılan zemin, daha iyi kurtarmak.

Ionity eşdeğer Mercedes

ortak girişim IONITY katılan dört grup fikri yeni değildir ve hangi kuruluşundan Tesla beri uygulanmakta olan 2020 yılında Avrupa çapında 400 şarj istasyonları hızlı ve güçlü inşa etmek istiyoruz. Fakat bu üreticilerin bir hata olur rakibi Tesla basitçe yapmak düşünmek. ağ daha IONITY hedefliyor, ya da en azından elektrikli otomobil satın halkı ikna içerir bulmacanın önemli bir parçası olacak.

Yine, elektrikli otomobillerin yılı olarak 2020 dönün. Hemen hemen tüm üreticiler onların aralığında 2020 yılında bir elektrikli araba var ki; Onlar kısmi hakkında konuşmak veya o yıl elektrifikasyon için yelpazesini tamamlamaktadır. nedenleri, kısacası, CO2 emisyonlarının ve üreticileri yapmak, yeni bir onay sisteminin tüketiminin az 95 g / km ortalama uymak ve bize değil onun motorlarının küçülme zorlayabilir ihtiyaç vardır. Biz burada daha ayrıntılı olarak açıklamak.

şarj ağı özerklik eksikliği hafifletmek için

Ionity Volkswagen Golf

Her ne kadar farklı ve hiç böyle mekanik bağlantı veya motor müzik var Tesla elektrikli otomobil çekici ve eğlenceli olabilir göstermiştir. Sorun bu değil.

Hayır, sorun şimdiye kadar, en elektrikli arabalar araba benzin, dizel veya elektrik Hibrit adım alışık müşteriye yeterli özerklik yok, yani.

Nasıl çözerim? daha fazla özerklik sunan ancak pil teknolojisi ve henüz büyük ilerlemeler izin vermez yönetimi, ancak ilerleme çok büyük olmuştur ve zaten pillerin yeni türleri üzerinde çalışıyor. Bir alternatif önermek için gereklidir.

BMW, Ford, Daimler ve VAG onlar da supercaragdores ağı olmalıdır elektrikli araba satmak istiyorsanız, IONITY

Tesla, hedef ağ yükleri ve turbokompresörlerin ağını yapar. Bunlar termal araba için bir benzin istasyonunun işlevi yerine getirmektedir. Böylece, bir elektrik küçük benzinli otomobilin özerklik veya artık bir sorun olacaktır KM- 300 ve 400 arasında bir supercar olmasına rağmen. o dakika içinde yakıt ikmali mümkün olacak bildiğinden Günün sonunda, hiç kimse benzin araba hakkında özerklik fazla 300 km'den umurunda. electrolineras Ionity ağı sayesinde aynı elektrik ile gerçekleşecek.

Ancak, tüm bu biz Tesla oynadığı öncü rolü göz ardı edemeyiz. Amerikan iş kültürü, yani idare şeyler yapmak için bekliyoruz, ancak standı müşterilerine Tesla kompresörü monte şirket gidebileceğini yapar yoktur. Ve bu Kaliforniya markasının usta idi. Avrupa'da, nihayet yetkililerin eylemsizliği görme Tesla yolunu takip başka çaresi markalar.

IONITY: 350kW şarj her 120 km

Porsche Misyon E Konsepti

BMW, Ford, Daimler ve VAG elektrikli araba satmak istiyorsanız Yani onlar da şarj istasyonu ağına, IONITY olmalıdır. "Şarj istasyonlarının Bu Avrupa ağı elektrikli arabalar kağıt için pazar kurmak için gerekli geniş kapasiteye sahip," Michael Hajesch, IONITY CEO'su doğruladı.

IONITY ağ Almanya, Avusturya ve Norveç'te bulunan ilk 20 şarj istasyonları ile bu yıl faaliyete geçecek. Onlar olur hepsi Birbirinden 120 km bulunur (Şimdiye kadar hiçbir fiyatları bilinmektedir rağmen) ve dijital ödeme yöntemlerini sağlamaktadır.

Şarj İstasyonları Bmw I Ionity Merkezi

2018 yılında ağ her ne olursa olsun marka aracın çok sayıda arabaya hizmet edebilir, 100 şarj istasyonlarına genişleyecektir. Her yük noktası Avrupa standartlarına uygun bir 350 kW kapasite ve uyumlu olacak Şarj Sistemi Kombine. İspanya'da, yaklaşık 50 istasyon bekleniyor. Temizle bu özel girişimin ülkemizde başarı da uygulanması için tesisler yönetimine bağlı olduğunu.

şarj bu ağ elektrikli otomobillerin özerklik sorunları çözmek için tasarlanmıştır ile, elektrikli arabalar geliştirmek için iki engelleri birini çözüyor yani. Bu nasıl yükselmeye İspanya'da elektriğin pazar payını yardımcı olacaktır ve Norveç bu yaklaşabilir?

elektriğin pazar payını artırmak

Ionity

Üretimin için basit bir mesele. Değil Tesla gibi lüks modelleri, elektrik pazar payı ile veya şarj ağ olmadan, yukarı gidecek. pazar payını artırmak fiyatları pili düşürmek zorunda ve bu nedenle arabalar. daha uygun fiyatlı modellerle kamu adımlar, genellikle Tesla daha az özerkliğe sahip olanların yani eğer bu sadece elde edilecektir.

Bu ağ, kamu artık özerklik korkmayın olmasını sağlar Yani, böyle Renault ZOE, Volkswagen ve büyümeye pil üretimini permitaran Nissan Leaf veya Golf gibi daha uygun fiyatlı modeller olacak. Üretim artarsa, o birim maliyetini ve dolayısıyla nihai fiyat azaltabilir. Ve nihayet otomobillerin fiyatı.